July 28, 2018

Preliminary (unofficial) results, posted 2018-07-28, 9:47 AM

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     21:33.9             472  Tyler DiSimoni, St. Catharines      25  M 20-29      -    M     1
    2     22:12.4              92  Alex Campbell, Virgil               51  M 50-59      -    M     2
    3     22:35.0             428  Rebecca Read                        41  F 40-49      -    F     1
    4     23:04.4             494  Mark Savage, St. Catharines         55  M 50-59      -    M     3
    5     24:01.5            1077  Leigh-Ellen Keating, St. Catharines 45  F 40-49      -    F     2
    6     24:29.5            1070  Michael Garcia, St. Catharines      50  M 50-59      1    M     4
    7     25:15.8              81  Sandra Stares, St. Catharines       51  F 50-59      -    F     3
    8     25:25.5             430  Paul Stefanchuk, St. Catharines     54  M 50-59      2    M     5
    9     26:00.3              99  Julie Dyck, St. Catharines          32  F 30-39      1    F     4
   10     26:24.5              64  Bill Groves, St. Catharines         54  M 50-59      3    M     6
   11     26:31.0              86  John Noonan, St. Catharines         41  M 40-49      1    M     7
   12     26:37.5             423  Shawn Cronkwright, St. Catharines   51  M 50-59      4    M     8
   13     26:46.9              93  Belen Murch, St. Catharines         31  F 30-39      2    F     5
   14     27:06.8            1063  Mark Gladding, Fort erie            59  F 50-59      1    M     9
   15     27:14.8              67  Tammy Talbot, Stevensville          59  F 50-59      2    F     6
   16     27:19.1            1069  Tabitha Talbot, Stevensville        31  F 30-39      3    F     7
   17     27:23.8              96  Robert Llord, St. Catharines        52  M 50-59      5    M    10
   18     28:00.0            1075  Lucie Palka, St.catharines          41  F 40-49      1    F     8
   19     28:14.1            1065  Sam Dowling, Grimsby                72  M 70+        1    M    11
   20     28:23.0            1078  Tim Hewitson, Hamilton              23  M 20-29      1    M    12
   21     28:37.3             437  Lia Kilner, St. Catharines          43  F 40-49      2    F     9
   22     28:46.9             418  Michelle Lucy, St. Catharines       50  F 50-59      3    F    10
   23     28:51.5            1064  Peter Illich, St. Catharines        64  M 60-69      1    M    13
   24     28:56.4            1079  Robert Rintjema, Grimsby            52  M 50-59      6    M    14
   25     29:04.5             422  Tania Vanalstine, St. Catharines    38  F 30-39      4    F    11
   26     29:54.0             450  Diane Chesla, St. Catharines        50  F 50-59      4    F    12
   27     30:32.8             426  Tracey Hewitson, Winona             54  F 50-59      5    F    13
   28     31:08.5              63  Laura DiPietro, Port Colborne       39  F 30-39      5    F    14
   29     33:47.9              84  Siobhan Peazel, Port Colborne       38  F 30-39      6    F    15
   30     33:59.3              80  Sarah Phillips, St. Catharines      48  F 40-49      3    F    16
   31     34:56.3              56  Ruth Johnson                        56  F 50-59      6    F    17
   32     35:45.5              57  Patricia Bartley, Thorold           64  F 60-69      1    F    18
   33     37:23.8            1067  Lindsay Moraes, Niagara falls       33  F 30-39      7    M    15
   34     45:41.5              98  Jenn Stayzer, Beamsville            46  F 40-49      4    F    19

Division Results

Male

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     21:33.9             472  Tyler DiSimoni, St. Catharines      25
    2     22:12.4              92  Alex Campbell, Virgil               51
    3     23:04.4             494  Mark Savage, St. Catharines         55
    4     24:29.5            1070  Michael Garcia, St. Catharines      50
    5     25:25.5             430  Paul Stefanchuk, St. Catharines     54
    6     26:24.5              64  Bill Groves, St. Catharines         54
    7     26:31.0              86  John Noonan, St. Catharines         41
    8     26:37.5             423  Shawn Cronkwright, St. Catharines   51
    9     27:06.8            1063  Mark Gladding, Fort erie            59
   10     27:23.8              96  Robert Llord, St. Catharines        52
   11     28:14.1            1065  Sam Dowling, Grimsby                72
   12     28:23.0            1078  Tim Hewitson, Hamilton              23
   13     28:51.5            1064  Peter Illich, St. Catharines        64
   14     28:56.4            1079  Robert Rintjema, Grimsby            52
   15     37:23.8            1067  Lindsay Moraes, Niagara falls       33

Female

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     22:35.0             428  Rebecca Read                        41
    2     24:01.5            1077  Leigh-Ellen Keating, St. Catharines 45
    3     25:15.8              81  Sandra Stares, St. Catharines       51
    4     26:00.3              99  Julie Dyck, St. Catharines          32
    5     26:46.9              93  Belen Murch, St. Catharines         31
    6     27:14.8              67  Tammy Talbot, Stevensville          59
    7     27:19.1            1069  Tabitha Talbot, Stevensville        31
    8     28:00.0            1075  Lucie Palka, St.catharines          41
    9     28:37.3             437  Lia Kilner, St. Catharines          43
   10     28:46.9             418  Michelle Lucy, St. Catharines       50
   11     29:04.5             422  Tania Vanalstine, St. Catharines    38
   12     29:54.0             450  Diane Chesla, St. Catharines        50
   13     30:32.8             426  Tracey Hewitson, Winona             54
   14     31:08.5              63  Laura DiPietro, Port Colborne       39
   15     33:47.9              84  Siobhan Peazel, Port Colborne       38
   16     33:59.3              80  Sarah Phillips, St. Catharines      48
   17     34:56.3              56  Ruth Johnson                        56
   18     35:45.5              57  Patricia Bartley, Thorold           64
   19     45:41.5              98  Jenn Stayzer, Beamsville            46

Masters Male

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     24:29.5            1070  Michael Garcia, St. Catharines      50
    2     25:25.5             430  Paul Stefanchuk, St. Catharines     54
    3     26:24.5              64  Bill Groves, St. Catharines         54
    4     26:31.0              86  John Noonan, St. Catharines         41
    5     26:37.5             423  Shawn Cronkwright, St. Catharines   51
    6     27:06.8            1063  Mark Gladding, Fort erie            59
    7     27:23.8              96  Robert Llord, St. Catharines        52
    8     28:14.1            1065  Sam Dowling, Grimsby                72
    9     28:51.5            1064  Peter Illich, St. Catharines        64
   10     28:56.4            1079  Robert Rintjema, Grimsby            52

Masters Female

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     27:14.8              67  Tammy Talbot, Stevensville          59
    2     28:00.0            1075  Lucie Palka, St.catharines          41
    3     28:37.3             437  Lia Kilner, St. Catharines          43
    4     28:46.9             418  Michelle Lucy, St. Catharines       50
    5     29:54.0             450  Diane Chesla, St. Catharines        50
    6     30:32.8             426  Tracey Hewitson, Winona             54
    7     33:59.3              80  Sarah Phillips, St. Catharines      48
    8     34:56.3              56  Ruth Johnson                        56
    9     35:45.5              57  Patricia Bartley, Thorold           64
   10     45:41.5              98  Jenn Stayzer, Beamsville            46

Division: M 20-29

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     28:23.0            1078  Tim Hewitson, Hamilton              23

Division: F 30-39

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     26:00.3              99  Julie Dyck, St. Catharines          32
    2     26:46.9              93  Belen Murch, St. Catharines         31
    3     27:19.1            1069  Tabitha Talbot, Stevensville        31
    4     29:04.5             422  Tania Vanalstine, St. Catharines    38
    5     31:08.5              63  Laura DiPietro, Port Colborne       39
    6     33:47.9              84  Siobhan Peazel, Port Colborne       38
    7     37:23.8            1067  Lindsay Moraes, Niagara falls       33

Division: F 40-49

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     28:00.0            1075  Lucie Palka, St.catharines          41
    2     28:37.3             437  Lia Kilner, St. Catharines          43
    3     33:59.3              80  Sarah Phillips, St. Catharines      48
    4     45:41.5              98  Jenn Stayzer, Beamsville            46

Division: M 40-49

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     26:31.0              86  John Noonan, St. Catharines         41

Division: F 50-59

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     27:06.8            1063  Mark Gladding, Fort erie            59
    2     27:14.8              67  Tammy Talbot, Stevensville          59
    3     28:46.9             418  Michelle Lucy, St. Catharines       50
    4     29:54.0             450  Diane Chesla, St. Catharines        50
    5     30:32.8             426  Tracey Hewitson, Winona             54
    6     34:56.3              56  Ruth Johnson                        56

Division: M 50-59

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     24:29.5            1070  Michael Garcia, St. Catharines      50
    2     25:25.5             430  Paul Stefanchuk, St. Catharines     54
    3     26:24.5              64  Bill Groves, St. Catharines         54
    4     26:37.5             423  Shawn Cronkwright, St. Catharines   51
    5     27:23.8              96  Robert Llord, St. Catharines        52
    6     28:56.4            1079  Robert Rintjema, Grimsby            52

Division: F 60-69

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     35:45.5              57  Patricia Bartley, Thorold           64

Division: M 60-69

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     28:51.5            1064  Peter Illich, St. Catharines        64

Division: M 70+

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     28:14.1            1065  Sam Dowling, Grimsby                72

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software