Aug 11 St. Catharines

August 11, 2018

Preliminary (unofficial) results, posted 2018-08-13, 11:24 AM

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     19:50.9   3:58.2    432  Tim Winter, St. Catharines      44  M 40-49      -    M     1
    2     21:24.3   4:16.9    475  Ciaran Murray                   47  M 40-49      -    M     2
    3     22:51.6   4:34.3    494  Mark Savage, St. Catharines     55  M 50-59      -    M     3
    4     24:15.8   4:51.2   1070  Michael Garcia, St. Catharines  50  M 50-59      1    M     4
    5     24:52.5   4:58.5    439  David Krar, Welland             55  M 50-59      2    M     5
    6     24:57.0   4:59.4    462  Rebecca Dykstra, Jordan         41  F 40-49      -    F     1
    7     26:04.0   5:12.8     78  Craig Niclasen, Birmingham      37  M 30-39      1    M     6
    8     26:26.5   5:17.3    430  Paul Stefanchuk, St. Catharines 54  M 50-59      3    M     7
    9     26:44.1   5:20.8    436  Claudia Villalon, Stevensville  38  F 30-39      -    F     2
   10     26:48.3   5:21.7     67  Tammy Talbot, Stevensville      59  F 50-59      -    F     3
   11     27:16.3   5:27.3     93  Belen Murch, St. Catharines     31  F 30-39      1    F     4
   12     27:19.5   5:27.9   1063  Mark Gladding, Fort Erie        59  M 50-59      4    M     8
   13     27:47.4   5:33.5     76  Kimberly Lostracco, Welland     39  F 30-39      2    F     5
   14     28:17.4   5:39.5     65  Noah Niclasen, Allanburg        12  M U12        1    M     9
   15     28:19.1   5:39.8    479  Gillian Meredith                37  F 30-39      3    F     6
   16     28:50.0   5:46.0   1079  Robert Rintjema, Grimsby        52  M 50-59      5    M    10
   17     28:57.5   5:47.5    419  Katy Beedling, St. Catharines   32  F 30-39      4    F     7
   18     29:08.4   5:49.7    434  Marina Rose, Welland            23  F 20-29      1    F     8
   19     29:14.5   5:50.9   1065  Sam Dowling, Grimsby            72  M 70+        1    M    11
   20     29:32.0   5:54.4    433  Jessica Gaudet, St. Catharines  27  F 20-29      2    F     9
   21     30:41.0   6:08.2    426  Tracey Hewitson, Winona         54  F 50-59      1    F    10
   22     34:17.8   6:51.6     71  Hans Herrmann, Niagara Falls    70  M 70+        2    M    12
   23     36:34.5   7:18.9     56  Ruth Johnson                    56  F 50-59      2    F    11
   24     36:34.5   7:18.9     92  Alex Campbell, Virgil           51  M 50-59      6    M    13
   25     45:43.3   9:08.7     98  Jenn Stayzer, Beamsville        46  F 40-49      1    F    12

Division Results

Male

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     19:50.9   3:58.2    432  Tim Winter, St. Catharines      44
    2     21:24.3   4:16.9    475  Ciaran Murray                   47
    3     22:51.6   4:34.3    494  Mark Savage, St. Catharines     55
    4     24:15.8   4:51.2   1070  Michael Garcia, St. Catharines  50
    5     24:52.5   4:58.5    439  David Krar, Welland             55
    6     26:04.0   5:12.8     78  Craig Niclasen, Birmingham      37
    7     26:26.5   5:17.3    430  Paul Stefanchuk, St. Catharines 54
    8     27:19.5   5:27.9   1063  Mark Gladding, Fort Erie        59
    9     28:17.4   5:39.5     65  Noah Niclasen, Allanburg        12
   10     28:50.0   5:46.0   1079  Robert Rintjema, Grimsby        52
   11     29:14.5   5:50.9   1065  Sam Dowling, Grimsby            72
   12     34:17.8   6:51.6     71  Hans Herrmann, Niagara Falls    70
   13     36:34.5   7:18.9     92  Alex Campbell, Virgil           51

Female

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     24:57.0   4:59.4    462  Rebecca Dykstra, Jordan         41
    2     26:44.1   5:20.8    436  Claudia Villalon, Stevensville  38
    3     26:48.3   5:21.7     67  Tammy Talbot, Stevensville      59
    4     27:16.3   5:27.3     93  Belen Murch, St. Catharines     31
    5     27:47.4   5:33.5     76  Kimberly Lostracco, Welland     39
    6     28:19.1   5:39.8    479  Gillian Meredith                37
    7     28:57.5   5:47.5    419  Katy Beedling, St. Catharines   32
    8     29:08.4   5:49.7    434  Marina Rose, Welland            23
    9     29:32.0   5:54.4    433  Jessica Gaudet, St. Catharines  27
   10     30:41.0   6:08.2    426  Tracey Hewitson, Winona         54
   11     36:34.5   7:18.9     56  Ruth Johnson                    56
   12     45:43.3   9:08.7     98  Jenn Stayzer, Beamsville        46

Masters Male

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     24:15.8   4:51.2   1070  Michael Garcia, St. Catharines  50
    2     24:52.5   4:58.5    439  David Krar, Welland             55
    3     26:26.5   5:17.3    430  Paul Stefanchuk, St. Catharines 54
    4     27:19.5   5:27.9   1063  Mark Gladding, Fort Erie        59
    5     28:50.0   5:46.0   1079  Robert Rintjema, Grimsby        52
    6     29:14.5   5:50.9   1065  Sam Dowling, Grimsby            72
    7     34:17.8   6:51.6     71  Hans Herrmann, Niagara Falls    70
    8     36:34.5   7:18.9     92  Alex Campbell, Virgil           51

Masters Female

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     30:41.0   6:08.2    426  Tracey Hewitson, Winona         54
    2     36:34.5   7:18.9     56  Ruth Johnson                    56
    3     45:43.3   9:08.7     98  Jenn Stayzer, Beamsville        46

Division: M U12

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     28:17.4   5:39.5     65  Noah Niclasen, Allanburg        12

Division: F 20-29

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     29:08.4   5:49.7    434  Marina Rose, Welland            23
    2     29:32.0   5:54.4    433  Jessica Gaudet, St. Catharines  27

Division: F 30-39

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     27:16.3   5:27.3     93  Belen Murch, St. Catharines     31
    2     27:47.4   5:33.5     76  Kimberly Lostracco, Welland     39
    3     28:19.1   5:39.8    479  Gillian Meredith                37
    4     28:57.5   5:47.5    419  Katy Beedling, St. Catharines   32

Division: M 30-39

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     26:04.0   5:12.8     78  Craig Niclasen, Birmingham      37

Division: F 40-49

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     45:43.3   9:08.7     98  Jenn Stayzer, Beamsville        46

Division: F 50-59

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     30:41.0   6:08.2    426  Tracey Hewitson, Winona         54
    2     36:34.5   7:18.9     56  Ruth Johnson                    56

Division: M 50-59

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     24:15.8   4:51.2   1070  Michael Garcia, St. Catharines  50
    2     24:52.5   4:58.5    439  David Krar, Welland             55
    3     26:26.5   5:17.3    430  Paul Stefanchuk, St. Catharines 54
    4     27:19.5   5:27.9   1063  Mark Gladding, Fort Erie        59
    5     28:50.0   5:46.0   1079  Robert Rintjema, Grimsby        52
    6     36:34.5   7:18.9     92  Alex Campbell, Virgil           51

Division: M 70+

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     29:14.5   5:50.9   1065  Sam Dowling, Grimsby            72
    2     34:17.8   6:51.6     71  Hans Herrmann, Niagara Falls    70

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software