Aug 18 Welland

August 18, 2018

Preliminary (unofficial) results, posted 2018-08-18, 9:52 AM

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     17:50.4   3:34.1    425  Rob Lapensee, St. Catharines    40  M 40-49      -    M     1
    2     17:55.6   3:35.1    458  Joe Zack, Welland               36  M 30-39      -    M     2
    3     19:44.3   3:56.9    465  Steve Boyd, Welland             33  M 30-39      -    M     3
    4     21:55.6   4:23.1    440  Serge Gingras, Welland          47  M 40-49      1    M     4
    5     24:01.3   4:48.3     77  Erik Teather, Welland           42  M 40-49      2    M     5
    6     24:02.4   4:48.5    451  Gates Gingras, Welland          41  M 40-49      3    M     6
    7     25:05.5   5:01.1     81  Sandra Stares, St. Catharines   51  F 50-59      -    F     1
    8     25:17.8   5:03.6   1061  Jon Fortuna, Niagara Falls      31  M 30-39      1    M     7
    9     25:46.9   5:09.4    430  Paul Stefanchuk, St. Catharines 54  M 50-59      1    M     8
   10     25:56.0   5:11.2    436  Claudia Villalon, Stevensville  38  F 30-39      -    F     2
   11     26:35.5   5:19.1     93  Belen Murch, St. Catharines     31  F 30-39      -    F     3
   12     27:07.9   5:25.6    490  Diandra Hominuck, Stevensville  40  F 40-49      1    F     4
   13     27:22.6   5:28.5    481  Stephanie Krajronic, Welland    38  F 30-39      1    F     5
   14     27:31.0   5:30.2    491  Erminia Avolio, Welland         43  F 40-49      2    F     6
   15     27:32.4   5:30.5   1085  Leeann Arcaro-King              38  F 30-39      2    F     7
   16     27:58.4   5:35.7   1063  Mark Gladding, Fort Erie        59  M 50-59      2    M     9
   17     28:42.4   5:44.5     75  Julie Lapensee, St. Catharines  39  F 30-39      3    F     8
   18     28:51.1   5:46.2    418  Michelle Lucy, St. Catharines   50  F 50-59      1    F     9
   19     28:57.5   5:47.5   1079  Robert Rintjema, Grimsby        52  M 50-59      3    M    10
   20     29:21.3   5:52.3    453  Angela Hamand, Welland          42  F 40-49      3    F    10
   21     29:21.3   5:52.3    452  Sue Vanleur, Port Colborne      55  F 50-59      2    F    11
   22     29:58.0   5:59.6     65  Noah Niclasen, Allanburg        12  M U12        1    M    11
   23     30:53.5   6:10.7     67  Tammy Talbot, Stevensville      59  F 50-59      3    F    12
   24     31:18.9   6:15.8     78  Craig Niclasen, Birmingham      37  M 30-39      2    M    12
   25     31:18.9   6:15.8    486  Ellie Niclasen, Allanburg       12  F U12        1    F    13
   26     31:38.4   6:19.7    489  Shannon Lord, Welland           40  F 40-49      4    F    14
   27     32:32.5   6:30.5     94  Erin Rehus, St. Catharines      38  F 30-39      4    F    15
   28     32:39.6   6:31.9     71  Hans Herrmann, Niagara Falls    70  M 70+        1    M    13
   29     33:35.5   6:43.1    485  Selah Niclasen, Allanburg       10  F U12        2    F    16
   30     33:52.5   6:46.5     80  Sarah Phillips, St. Catharines  48  F 40-49      5    F    17
   31     40:04.8   8:01.0     70  Pat Herrmann, Niagara Falls     67  F 60-69      1    F    18
   32     40:31.8   8:06.4    467  Sarah Rintjema, Welland         19  F 13-19      1    F    19
   33     43:21.3   8:40.3     98  Jenn Stayzer, Beamsville        46  F 40-49      6    F    20

Division Results

Male

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     17:50.4   3:34.1    425  Rob Lapensee, St. Catharines    40
    2     17:55.6   3:35.1    458  Joe Zack, Welland               36
    3     19:44.3   3:56.9    465  Steve Boyd, Welland             33
    4     21:55.6   4:23.1    440  Serge Gingras, Welland          47
    5     24:01.3   4:48.3     77  Erik Teather, Welland           42
    6     24:02.4   4:48.5    451  Gates Gingras, Welland          41
    7     25:17.8   5:03.6   1061  Jon Fortuna, Niagara Falls      31
    8     25:46.9   5:09.4    430  Paul Stefanchuk, St. Catharines 54
    9     27:58.4   5:35.7   1063  Mark Gladding, Fort Erie        59
   10     28:57.5   5:47.5   1079  Robert Rintjema, Grimsby        52
   11     29:58.0   5:59.6     65  Noah Niclasen, Allanburg        12
   12     31:18.9   6:15.8     78  Craig Niclasen, Birmingham      37
   13     32:39.6   6:31.9     71  Hans Herrmann, Niagara Falls    70

Female

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     25:05.5   5:01.1     81  Sandra Stares, St. Catharines   51
    2     25:56.0   5:11.2    436  Claudia Villalon, Stevensville  38
    3     26:35.5   5:19.1     93  Belen Murch, St. Catharines     31
    4     27:07.9   5:25.6    490  Diandra Hominuck, Stevensville  40
    5     27:22.6   5:28.5    481  Stephanie Krajronic, Welland    38
    6     27:31.0   5:30.2    491  Erminia Avolio, Welland         43
    7     27:32.4   5:30.5   1085  Leeann Arcaro-King              38
    8     28:42.4   5:44.5     75  Julie Lapensee, St. Catharines  39
    9     28:51.1   5:46.2    418  Michelle Lucy, St. Catharines   50
   10     29:21.3   5:52.3    453  Angela Hamand, Welland          42
   11     29:21.3   5:52.3    452  Sue Vanleur, Port Colborne      55
   12     30:53.5   6:10.7     67  Tammy Talbot, Stevensville      59
   13     31:18.9   6:15.8    486  Ellie Niclasen, Allanburg       12
   14     31:38.4   6:19.7    489  Shannon Lord, Welland           40
   15     32:32.5   6:30.5     94  Erin Rehus, St. Catharines      38
   16     33:35.5   6:43.1    485  Selah Niclasen, Allanburg       10
   17     33:52.5   6:46.5     80  Sarah Phillips, St. Catharines  48
   18     40:04.8   8:01.0     70  Pat Herrmann, Niagara Falls     67
   19     40:31.8   8:06.4    467  Sarah Rintjema, Welland         19
   20     43:21.3   8:40.3     98  Jenn Stayzer, Beamsville        46

Masters Male

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     21:55.6   4:23.1    440  Serge Gingras, Welland          47
    2     24:01.3   4:48.3     77  Erik Teather, Welland           42
    3     24:02.4   4:48.5    451  Gates Gingras, Welland          41
    4     25:46.9   5:09.4    430  Paul Stefanchuk, St. Catharines 54
    5     27:58.4   5:35.7   1063  Mark Gladding, Fort Erie        59
    6     28:57.5   5:47.5   1079  Robert Rintjema, Grimsby        52
    7     32:39.6   6:31.9     71  Hans Herrmann, Niagara Falls    70

Masters Female

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     27:07.9   5:25.6    490  Diandra Hominuck, Stevensville  40
    2     27:31.0   5:30.2    491  Erminia Avolio, Welland         43
    3     28:51.1   5:46.2    418  Michelle Lucy, St. Catharines   50
    4     29:21.3   5:52.3    453  Angela Hamand, Welland          42
    5     29:21.3   5:52.3    452  Sue Vanleur, Port Colborne      55
    6     30:53.5   6:10.7     67  Tammy Talbot, Stevensville      59
    7     31:38.4   6:19.7    489  Shannon Lord, Welland           40
    8     33:52.5   6:46.5     80  Sarah Phillips, St. Catharines  48
    9     40:04.8   8:01.0     70  Pat Herrmann, Niagara Falls     67
   10     43:21.3   8:40.3     98  Jenn Stayzer, Beamsville        46

Division: F U12

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     31:18.9   6:15.8    486  Ellie Niclasen, Allanburg       12
    2     33:35.5   6:43.1    485  Selah Niclasen, Allanburg       10

Division: M U12

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     29:58.0   5:59.6     65  Noah Niclasen, Allanburg        12

Division: F 13-19

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     40:31.8   8:06.4    467  Sarah Rintjema, Welland         19

Division: F 30-39

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     27:22.6   5:28.5    481  Stephanie Krajronic, Welland    38
    2     27:32.4   5:30.5   1085  Leeann Arcaro-King              38
    3     28:42.4   5:44.5     75  Julie Lapensee, St. Catharines  39
    4     32:32.5   6:30.5     94  Erin Rehus, St. Catharines      38

Division: M 30-39

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     25:17.8   5:03.6   1061  Jon Fortuna, Niagara Falls      31
    2     31:18.9   6:15.8     78  Craig Niclasen, Birmingham      37

Division: F 40-49

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     27:07.9   5:25.6    490  Diandra Hominuck, Stevensville  40
    2     27:31.0   5:30.2    491  Erminia Avolio, Welland         43
    3     29:21.3   5:52.3    453  Angela Hamand, Welland          42
    4     31:38.4   6:19.7    489  Shannon Lord, Welland           40
    5     33:52.5   6:46.5     80  Sarah Phillips, St. Catharines  48
    6     43:21.3   8:40.3     98  Jenn Stayzer, Beamsville        46

Division: M 40-49

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     21:55.6   4:23.1    440  Serge Gingras, Welland          47
    2     24:01.3   4:48.3     77  Erik Teather, Welland           42
    3     24:02.4   4:48.5    451  Gates Gingras, Welland          41

Division: F 50-59

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     28:51.1   5:46.2    418  Michelle Lucy, St. Catharines   50
    2     29:21.3   5:52.3    452  Sue Vanleur, Port Colborne      55
    3     30:53.5   6:10.7     67  Tammy Talbot, Stevensville      59

Division: M 50-59

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     25:46.9   5:09.4    430  Paul Stefanchuk, St. Catharines 54
    2     27:58.4   5:35.7   1063  Mark Gladding, Fort Erie        59
    3     28:57.5   5:47.5   1079  Robert Rintjema, Grimsby        52

Division: F 60-69

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     40:04.8   8:01.0     70  Pat Herrmann, Niagara Falls     67

Division: M 70+

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     32:39.6   6:31.9     71  Hans Herrmann, Niagara Falls    70

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software