August 4, 2018

Preliminary (unofficial) results, posted 2018-08-04, 9:52 AM

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     18:14.0             458  Joe Zack, Welland                   36  M 30-39      -    M     1
    2     19:09.1              55  Ken Longo, Welland                  46  M 40-49      -    M     2
    3     21:00.0             469  Sal Mazzarelli, NOTL                35  M 30-39      -    M     3
    4     21:49.4             414  Henri Ragetlie, St. Catharines      59  M 50-59      1    M     4
    5     22:11.3             438  Nikki Butters, Fonthill             31  F 30-39      -    F     1
    6     23:19.9              68  Adam Hynan-Smith, St. Catharines    37  M 30-39      1    M     5
    7     23:38.1            1086  Anna Mazzarelli, Niagara Falls      28  F 20-29      -    F     2
    8     23:38.1            1087  Mike Onorati, Toronto               35  M 30-39      2    M     6
    9     24:36.0              78  Craig Niclasen, Birmingham          37  M 30-39      3    M     7
   10     24:36.0             497  Marissa Palmateer, Fonthill         14  F 13-19      -    F     3
   11     24:42.5             451  Gates Gingras, Welland              41  M 40-49      1    M     8
   12     24:49.5              81  Sandra Stares, St. Catharines       51  F 50-59      1    F     4
   13     25:28.5            1084  Avary Watson, Niagara Falls         12  F U12        1    F     5
   14     25:32.0             484  Chuck Taylor, St. Catharines        57  M 50-59      2    M     9
   15     25:44.5            1061  Jon Fortuna, Niagara Falls          31  M 30-39      4    M    10
   16     26:16.1              86  John Noonan, St. Catharines         41  M 40-49      2    M    11
   17     26:22.4             417  Jerry Gibb, St. Catharines          58  M 50-59      3    M    12
   18     26:36.4              84  Siobhan Peazel, Port Colborne       38  F 30-39      1    F     6
   19     27:18.4              67  Tammy Talbot, Stevensville          59  F 50-59      2    F     7
   20     27:21.3              96  Robert Llord, St. Catharines        52  M 50-59      4    M    13
   21     27:40.6             491  Erminia Avolio, Welland             43  F 40-49      1    F     8
   22     28:01.6             479  Gillian Meredith                    37  F 30-39      2    F     9
   23     28:05.8             488  Kaitlin Bernardi, Welland           34  F 30-39      3    F    10
   24     28:08.0              93  Belen Murch, St. Catharines         31  F 30-39      4    F    11
   25     28:18.1              74  Ryan Tergeson, Niagara Falls        34  M 30-39      5    M    14
   26     28:20.4              76  Kimberly Lostracco, Welland         39  F 30-39      5    F    12
   27     28:34.6            1085  Leeann Arcaro-King                  38  F 30-39      6    F    13
   28     28:35.9              65  Noah Niclasen, Allanburg            12  M U12        1    M    15
   29     28:40.6             450  Diane Chesla, St. Catharines        50  F 50-59      3    F    14
   30     28:44.1            1089  Dylan Muileboom, Niagara Falls      31  M 30-39      6    M    16
   31     28:46.8            1079  Robert Rintjema, Grimsby            52  M 50-59      5    M    17
   32     28:58.5              69  Mat Siscoe, St. Catharines          38  M 30-39      7    M    18
   33     29:35.3            1090  Cassandra Muilenboom, Niagara Falls 29  F 20-29      1    F    15
   34     31:14.5            1080  Ryleigh Huneault, Port Colborne     11  F U12        2    F    16
   35     31:23.3              91  Lauralee Huneault, Port Colborne    37  F 30-39      7    F    17
   36     31:35.8             416  Brenda Kennedy, St. Catharines      54  F 50-59      4    F    18
   37     32:03.3             480  Diane Eller, Fonthill               73  F 70+        1    F    19
   38     32:33.0             487  Celicia Laurence, Welland           28  F 20-29      2    F    20
   39     34:25.1              85  Bridget Peazel, Port Colborne       10  F U12        3    F    21
   40     34:57.8            1088  Joshua Kaluba, Welland              25  M 20-29      1    M    19
   41     35:07.3              71  Hans Herrmann, Niagara Falls        70  M 70+        1    M    20
   42     35:30.5            1081  Sera Benner, Port Colborne          61  F 60-69      1    F    22
   43     35:31.8              57  Patricia Bartley, Thorold           64  F 60-69      2    F    23
   44     37:15.6             448  Chantal Altoft, Welland             38  F 30-39      8    F    24
   45     38:45.1            1082  Kadi Sutherland, Port Colborne      10  F U12        4    F    25
   46     38:45.1            1083  Lindsay Sutherland, Port Colborne   35  F 30-39      9    F    26
   47     39:46.3              58  Kelly Priestley, Welland            34  F 30-39     10    F    27
   48     39:46.3              60  Sara Bourne, Welland                41  F 40-49      2    F    28
   49     44:58.1              61  Izabelle Langendoen, St. Catharines 14  F 13-19      1    F    29
   50     45:34.3              98  Jenn Stayzer, Beamsville            46  F 40-49      3    F    30

Division Results

Male

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     18:14.0             458  Joe Zack, Welland                   36
    2     19:09.1              55  Ken Longo, Welland                  46
    3     21:00.0             469  Sal Mazzarelli, NOTL                35
    4     21:49.4             414  Henri Ragetlie, St. Catharines      59
    5     23:19.9              68  Adam Hynan-Smith, St. Catharines    37
    6     23:38.1            1087  Mike Onorati, Toronto               35
    7     24:36.0              78  Craig Niclasen, Birmingham          37
    8     24:42.5             451  Gates Gingras, Welland              41
    9     25:32.0             484  Chuck Taylor, St. Catharines        57
   10     25:44.5            1061  Jon Fortuna, Niagara Falls          31
   11     26:16.1              86  John Noonan, St. Catharines         41
   12     26:22.4             417  Jerry Gibb, St. Catharines          58
   13     27:21.3              96  Robert Llord, St. Catharines        52
   14     28:18.1              74  Ryan Tergeson, Niagara Falls        34
   15     28:35.9              65  Noah Niclasen, Allanburg            12
   16     28:44.1            1089  Dylan Muileboom, Niagara Falls      31
   17     28:46.8            1079  Robert Rintjema, Grimsby            52
   18     28:58.5              69  Mat Siscoe, St. Catharines          38
   19     34:57.8            1088  Joshua Kaluba, Welland              25
   20     35:07.3              71  Hans Herrmann, Niagara Falls        70

Female

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     22:11.3             438  Nikki Butters, Fonthill             31
    2     23:38.1            1086  Anna Mazzarelli, Niagara Falls      28
    3     24:36.0             497  Marissa Palmateer, Fonthill         14
    4     24:49.5              81  Sandra Stares, St. Catharines       51
    5     25:28.5            1084  Avary Watson, Niagara Falls         12
    6     26:36.4              84  Siobhan Peazel, Port Colborne       38
    7     27:18.4              67  Tammy Talbot, Stevensville          59
    8     27:40.6             491  Erminia Avolio, Welland             43
    9     28:01.6             479  Gillian Meredith                    37
   10     28:05.8             488  Kaitlin Bernardi, Welland           34
   11     28:08.0              93  Belen Murch, St. Catharines         31
   12     28:20.4              76  Kimberly Lostracco, Welland         39
   13     28:34.6            1085  Leeann Arcaro-King                  38
   14     28:40.6             450  Diane Chesla, St. Catharines        50
   15     29:35.3            1090  Cassandra Muilenboom, Niagara Falls 29
   16     31:14.5            1080  Ryleigh Huneault, Port Colborne     11
   17     31:23.3              91  Lauralee Huneault, Port Colborne    37
   18     31:35.8             416  Brenda Kennedy, St. Catharines      54
   19     32:03.3             480  Diane Eller, Fonthill               73
   20     32:33.0             487  Celicia Laurence, Welland           28
   21     34:25.1              85  Bridget Peazel, Port Colborne       10
   22     35:30.5            1081  Sera Benner, Port Colborne          61
   23     35:31.8              57  Patricia Bartley, Thorold           64
   24     37:15.6             448  Chantal Altoft, Welland             38
   25     38:45.1            1082  Kadi Sutherland, Port Colborne      10
   26     38:45.1            1083  Lindsay Sutherland, Port Colborne   35
   27     39:46.3              58  Kelly Priestley, Welland            34
   28     39:46.3              60  Sara Bourne, Welland                41
   29     44:58.1              61  Izabelle Langendoen, St. Catharines 14
   30     45:34.3              98  Jenn Stayzer, Beamsville            46

Masters Male

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     21:49.4             414  Henri Ragetlie, St. Catharines      59
    2     24:42.5             451  Gates Gingras, Welland              41
    3     25:32.0             484  Chuck Taylor, St. Catharines        57
    4     26:16.1              86  John Noonan, St. Catharines         41
    5     26:22.4             417  Jerry Gibb, St. Catharines          58
    6     27:21.3              96  Robert Llord, St. Catharines        52
    7     28:46.8            1079  Robert Rintjema, Grimsby            52
    8     35:07.3              71  Hans Herrmann, Niagara Falls        70

Masters Female

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     24:49.5              81  Sandra Stares, St. Catharines       51
    2     27:18.4              67  Tammy Talbot, Stevensville          59
    3     27:40.6             491  Erminia Avolio, Welland             43
    4     28:40.6             450  Diane Chesla, St. Catharines        50
    5     31:35.8             416  Brenda Kennedy, St. Catharines      54
    6     32:03.3             480  Diane Eller, Fonthill               73
    7     35:30.5            1081  Sera Benner, Port Colborne          61
    8     35:31.8              57  Patricia Bartley, Thorold           64
    9     39:46.3              60  Sara Bourne, Welland                41
   10     45:34.3              98  Jenn Stayzer, Beamsville            46

Division: F U12

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     25:28.5            1084  Avary Watson, Niagara Falls         12
    2     31:14.5            1080  Ryleigh Huneault, Port Colborne     11
    3     34:25.1              85  Bridget Peazel, Port Colborne       10
    4     38:45.1            1082  Kadi Sutherland, Port Colborne      10

Division: M U12

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     28:35.9              65  Noah Niclasen, Allanburg            12

Division: F 13-19

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     44:58.1              61  Izabelle Langendoen, St. Catharines 14

Division: F 20-29

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     29:35.3            1090  Cassandra Muilenboom, Niagara Falls 29
    2     32:33.0             487  Celicia Laurence, Welland           28

Division: M 20-29

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     34:57.8            1088  Joshua Kaluba, Welland              25

Division: F 30-39

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     26:36.4              84  Siobhan Peazel, Port Colborne       38
    2     28:01.6             479  Gillian Meredith                    37
    3     28:05.8             488  Kaitlin Bernardi, Welland           34
    4     28:08.0              93  Belen Murch, St. Catharines         31
    5     28:20.4              76  Kimberly Lostracco, Welland         39
    6     28:34.6            1085  Leeann Arcaro-King                  38
    7     31:23.3              91  Lauralee Huneault, Port Colborne    37
    8     37:15.6             448  Chantal Altoft, Welland             38
    9     38:45.1            1083  Lindsay Sutherland, Port Colborne   35
   10     39:46.3              58  Kelly Priestley, Welland            34

Division: M 30-39

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     23:19.9              68  Adam Hynan-Smith, St. Catharines    37
    2     23:38.1            1087  Mike Onorati, Toronto               35
    3     24:36.0              78  Craig Niclasen, Birmingham          37
    4     25:44.5            1061  Jon Fortuna, Niagara Falls          31
    5     28:18.1              74  Ryan Tergeson, Niagara Falls        34
    6     28:44.1            1089  Dylan Muileboom, Niagara Falls      31
    7     28:58.5              69  Mat Siscoe, St. Catharines          38

Division: F 40-49

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     27:40.6             491  Erminia Avolio, Welland             43
    2     39:46.3              60  Sara Bourne, Welland                41
    3     45:34.3              98  Jenn Stayzer, Beamsville            46

Division: M 40-49

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     24:42.5             451  Gates Gingras, Welland              41
    2     26:16.1              86  John Noonan, St. Catharines         41

Division: F 50-59

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     24:49.5              81  Sandra Stares, St. Catharines       51
    2     27:18.4              67  Tammy Talbot, Stevensville          59
    3     28:40.6             450  Diane Chesla, St. Catharines        50
    4     31:35.8             416  Brenda Kennedy, St. Catharines      54

Division: M 50-59

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     21:49.4             414  Henri Ragetlie, St. Catharines      59
    2     25:32.0             484  Chuck Taylor, St. Catharines        57
    3     26:22.4             417  Jerry Gibb, St. Catharines          58
    4     27:21.3              96  Robert Llord, St. Catharines        52
    5     28:46.8            1079  Robert Rintjema, Grimsby            52

Division: F 60-69

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     35:30.5            1081  Sera Benner, Port Colborne          61
    2     35:31.8              57  Patricia Bartley, Thorold           64

Division: F 70+

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     32:03.3             480  Diane Eller, Fonthill               73

Division: M 70+

Place     Time      Pace     Bib#              Name/City              Age 
    1     35:07.3              71  Hans Herrmann, Niagara Falls        70

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software