Sept 1 Merritt Island

September 1, 2018

Preliminary (unofficial) results, posted 2018-09-01, 9:51 AM

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     17:29.4   17.15     425  Rob Lapensee, St. Catharines        40  M 40-49      -    M     1
    2     20:36.3   14.56    1100  Jonathan Bradnam, Welland           31  M 30-39      -    M     2
    3     21:47.0   13.77     827  Mason Teather, Welland              14  M 13-19      -    M     3
    4     21:58.0   13.66     440  Serge Gingras, Welland              47  M 40-49      1    M     4
    5     22:02.4   13.61    1098  Kaitlyn Palmateer, Fonthill         16  F 13-19      -    F     1
    6     22:58.8   13.05     484  Chuck Taylor, St. Catharines        57  M 50-59      1    M     5
    7     23:33.6   12.73     451  Gates Gingras, Welland              41  M 40-49      2    M     6
    8     23:47.6   12.61      77  Erik Teather, Welland               42  M 40-49      3    M     7
    9     24:04.0   12.47     497  Marissa Palmateer, Fonthill         14  F 13-19      -    F     2
   10     25:55.9   11.57     436  Claudia Villalon, Stevensville      38  F 30-39      -    F     3
   11     26:13.0   11.44     444  Leslie Rooney, Toronto              49  F 40-49      1    F     4
   12     26:15.0   11.43     826  Jordan Mammoliti, Welland           32  F 30-39      1    F     5
   13     27:49.5   10.78     823  Lori Poirier, Welland               35  F 30-39      2    F     6
   14     28:29.3   10.53    1089  Dylan Muileboom, Niagara Falls      31  M 30-39      1    M     8
   15     28:29.8   10.53      67  Tammy Talbot, Stevensville          59  F 50-59      1    F     7
   16     28:40.1   10.46    1079  Robert Rintjema, Grimsby            52  M 50-59      2    M     9
   17     28:44.5   10.44    1085  Leeann Arcaro-King                  38  F 30-39      3    F     8
   18     28:47.5   10.42     479  Gillian Meredith                    37  F 30-39      4    F     9
   19     29:40.1   10.11      66  Jing Chen, Niagara Falls            47  F 40-49      2    F    10
   20     29:42.8   10.10    1099  Terry Desrochers, Welland           43  M 40-49      4    M    10
   21     29:45.5   10.08     278  Esther Dixon, Wainfleet             26  F 20-29      1    F    11
   22     29:45.5   10.08     452  Sue Vanleur, Port Colborne          55  F 50-59      2    F    12
   23     30:05.0    9.97    1090  Cassandra Muilenboom, Niagara Falls 29  F 20-29      2    F    13
   24     30:07.8    9.96      75  Julie Lapensee, St. Catharines      39  F 30-39      5    F    14
   25     30:34.6    9.81     899  Haven Alexander, St. Catharines     40  M 40-49      5    M    11
   26     30:55.8    9.70     498  Candace Couse, St. Catharines       33  F 30-39      6    F    15
   27     30:57.3    9.69     495  Yanan Mou, Niagara Falls            47  F 40-49      3    F    16
   28     31:08.5    9.63     453  Angela Hamand, Welland              42  F 40-49      4    F    17
   29     31:30.0    9.52     499  Hong Wei Yan                        51  F 50-59      3    F    18
   30     31:55.3    9.40    1064  Peter Illich, St. Catharines        64  M 60-69      1    M    12
   31     32:47.5    9.15     820  Callum MacDonald, Fonthill           7  M U12        1    M    13
   32     33:01.5    9.08      84  Siobhan Peazel, Port Colborne       38  F 30-39      7    F    19
   33     33:20.5    9.00      71  Hans Herrmann, Niagara Falls        70  M 70+        1    M    14
   34     33:24.5    8.98      94  Erin Rehus, St. Catharines          38  F 30-39      8    F    20
   35     33:58.5    8.83     467  Sarah Rintjema, Grimsby             19  F 13-19      1    F    21
   36     34:22.6    8.73      80  Sarah Phillips, St. Catharines      48  F 40-49      5    F    22
   37     35:22.8    8.48      57  Patricia Bartley, Thorold           64  F 60-69      1    F    23
   38     35:50.0    8.37     419  Katy Beedling, St. Catharines       32  F 30-39      9    F    24
   39     35:50.1    8.37      95  Whitney Gillen, St. Catharines      31  F 30-39     10    F    25
   40     35:52.8    8.36     819  Veronica MacDonald, Fonthill        36  F 30-39     11    F    26
   41     36:29.1    8.22     448  Chantal Altoft, Welland             38  F 30-39     12    F    27
   42     36:31.0    8.22     279  Katharine Bambrick, Rockwood        54  F 50-59      4    F    28
   43     42:51.6    7.00     822  Kyle Thomas, Fonthill                8  M U12        2    M    15
   44     42:54.3    6.99     821  Wendy Parkins, Fonthill             41  F 40-49      6    F    29
   45     44:39.0    6.72      98  Jenn Stayzer, Beamsville            46  F 40-49      7    F    30

Division Results

Male

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     17:29.4   17.15     425  Rob Lapensee, St. Catharines        40
    2     20:36.3   14.56    1100  Jonathan Bradnam, Welland           31
    3     21:47.0   13.77     827  Mason Teather, Welland              14
    4     21:58.0   13.66     440  Serge Gingras, Welland              47
    5     22:58.8   13.05     484  Chuck Taylor, St. Catharines        57
    6     23:33.6   12.73     451  Gates Gingras, Welland              41
    7     23:47.6   12.61      77  Erik Teather, Welland               42
    8     28:29.3   10.53    1089  Dylan Muileboom, Niagara Falls      31
    9     28:40.1   10.46    1079  Robert Rintjema, Grimsby            52
   10     29:42.8   10.10    1099  Terry Desrochers, Welland           43
   11     30:34.6    9.81     899  Haven Alexander, St. Catharines     40
   12     31:55.3    9.40    1064  Peter Illich, St. Catharines        64
   13     32:47.5    9.15     820  Callum MacDonald, Fonthill           7
   14     33:20.5    9.00      71  Hans Herrmann, Niagara Falls        70
   15     42:51.6    7.00     822  Kyle Thomas, Fonthill                8

Female

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     22:02.4   13.61    1098  Kaitlyn Palmateer, Fonthill         16
    2     24:04.0   12.47     497  Marissa Palmateer, Fonthill         14
    3     25:55.9   11.57     436  Claudia Villalon, Stevensville      38
    4     26:13.0   11.44     444  Leslie Rooney, Toronto              49
    5     26:15.0   11.43     826  Jordan Mammoliti, Welland           32
    6     27:49.5   10.78     823  Lori Poirier, Welland               35
    7     28:29.8   10.53      67  Tammy Talbot, Stevensville          59
    8     28:44.5   10.44    1085  Leeann Arcaro-King                  38
    9     28:47.5   10.42     479  Gillian Meredith                    37
   10     29:40.1   10.11      66  Jing Chen, Niagara Falls            47
   11     29:45.5   10.08     278  Esther Dixon, Wainfleet             26
   12     29:45.5   10.08     452  Sue Vanleur, Port Colborne          55
   13     30:05.0    9.97    1090  Cassandra Muilenboom, Niagara Falls 29
   14     30:07.8    9.96      75  Julie Lapensee, St. Catharines      39
   15     30:55.8    9.70     498  Candace Couse, St. Catharines       33
   16     30:57.3    9.69     495  Yanan Mou, Niagara Falls            47
   17     31:08.5    9.63     453  Angela Hamand, Welland              42
   18     31:30.0    9.52     499  Hong Wei Yan                        51
   19     33:01.5    9.08      84  Siobhan Peazel, Port Colborne       38
   20     33:24.5    8.98      94  Erin Rehus, St. Catharines          38
   21     33:58.5    8.83     467  Sarah Rintjema, Grimsby             19
   22     34:22.6    8.73      80  Sarah Phillips, St. Catharines      48
   23     35:22.8    8.48      57  Patricia Bartley, Thorold           64
   24     35:50.0    8.37     419  Katy Beedling, St. Catharines       32
   25     35:50.1    8.37      95  Whitney Gillen, St. Catharines      31
   26     35:52.8    8.36     819  Veronica MacDonald, Fonthill        36
   27     36:29.1    8.22     448  Chantal Altoft, Welland             38
   28     36:31.0    8.22     279  Katharine Bambrick, Rockwood        54
   29     42:54.3    6.99     821  Wendy Parkins, Fonthill             41
   30     44:39.0    6.72      98  Jenn Stayzer, Beamsville            46

Masters Male

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     21:58.0   13.66     440  Serge Gingras, Welland              47
    2     22:58.8   13.05     484  Chuck Taylor, St. Catharines        57
    3     23:33.6   12.73     451  Gates Gingras, Welland              41
    4     23:47.6   12.61      77  Erik Teather, Welland               42
    5     28:40.1   10.46    1079  Robert Rintjema, Grimsby            52
    6     29:42.8   10.10    1099  Terry Desrochers, Welland           43
    7     30:34.6    9.81     899  Haven Alexander, St. Catharines     40
    8     31:55.3    9.40    1064  Peter Illich, St. Catharines        64
    9     33:20.5    9.00      71  Hans Herrmann, Niagara Falls        70

Masters Female

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     26:13.0   11.44     444  Leslie Rooney, Toronto              49
    2     28:29.8   10.53      67  Tammy Talbot, Stevensville          59
    3     29:40.1   10.11      66  Jing Chen, Niagara Falls            47
    4     29:45.5   10.08     452  Sue Vanleur, Port Colborne          55
    5     30:57.3    9.69     495  Yanan Mou, Niagara Falls            47
    6     31:08.5    9.63     453  Angela Hamand, Welland              42
    7     31:30.0    9.52     499  Hong Wei Yan                        51
    8     34:22.6    8.73      80  Sarah Phillips, St. Catharines      48
    9     35:22.8    8.48      57  Patricia Bartley, Thorold           64
   10     36:31.0    8.22     279  Katharine Bambrick, Rockwood        54
   11     42:54.3    6.99     821  Wendy Parkins, Fonthill             41
   12     44:39.0    6.72      98  Jenn Stayzer, Beamsville            46

Division: M U12

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     32:47.5    9.15     820  Callum MacDonald, Fonthill           7
    2     42:51.6    7.00     822  Kyle Thomas, Fonthill                8

Division: F 13-19

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     33:58.5    8.83     467  Sarah Rintjema, Grimsby             19

Division: F 20-29

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     29:45.5   10.08     278  Esther Dixon, Wainfleet             26
    2     30:05.0    9.97    1090  Cassandra Muilenboom, Niagara Falls 29

Division: F 30-39

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     26:15.0   11.43     826  Jordan Mammoliti, Welland           32
    2     27:49.5   10.78     823  Lori Poirier, Welland               35
    3     28:44.5   10.44    1085  Leeann Arcaro-King                  38
    4     28:47.5   10.42     479  Gillian Meredith                    37
    5     30:07.8    9.96      75  Julie Lapensee, St. Catharines      39
    6     30:55.8    9.70     498  Candace Couse, St. Catharines       33
    7     33:01.5    9.08      84  Siobhan Peazel, Port Colborne       38
    8     33:24.5    8.98      94  Erin Rehus, St. Catharines          38
    9     35:50.0    8.37     419  Katy Beedling, St. Catharines       32
   10     35:50.1    8.37      95  Whitney Gillen, St. Catharines      31
   11     35:52.8    8.36     819  Veronica MacDonald, Fonthill        36
   12     36:29.1    8.22     448  Chantal Altoft, Welland             38

Division: M 30-39

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     28:29.3   10.53    1089  Dylan Muileboom, Niagara Falls      31

Division: F 40-49

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     26:13.0   11.44     444  Leslie Rooney, Toronto              49
    2     29:40.1   10.11      66  Jing Chen, Niagara Falls            47
    3     30:57.3    9.69     495  Yanan Mou, Niagara Falls            47
    4     31:08.5    9.63     453  Angela Hamand, Welland              42
    5     34:22.6    8.73      80  Sarah Phillips, St. Catharines      48
    6     42:54.3    6.99     821  Wendy Parkins, Fonthill             41
    7     44:39.0    6.72      98  Jenn Stayzer, Beamsville            46

Division: M 40-49

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     21:58.0   13.66     440  Serge Gingras, Welland              47
    2     23:33.6   12.73     451  Gates Gingras, Welland              41
    3     23:47.6   12.61      77  Erik Teather, Welland               42
    4     29:42.8   10.10    1099  Terry Desrochers, Welland           43
    5     30:34.6    9.81     899  Haven Alexander, St. Catharines     40

Division: F 50-59

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     28:29.8   10.53      67  Tammy Talbot, Stevensville          59
    2     29:45.5   10.08     452  Sue Vanleur, Port Colborne          55
    3     31:30.0    9.52     499  Hong Wei Yan                        51
    4     36:31.0    8.22     279  Katharine Bambrick, Rockwood        54

Division: M 50-59

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     22:58.8   13.05     484  Chuck Taylor, St. Catharines        57
    2     28:40.1   10.46    1079  Robert Rintjema, Grimsby            52

Division: F 60-69

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     35:22.8    8.48      57  Patricia Bartley, Thorold           64

Division: M 60-69

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     31:55.3    9.40    1064  Peter Illich, St. Catharines        64

Division: M 70+

Place     Time      Speed    Bib#              Name/City              Age 
    1     33:20.5    9.00      71  Hans Herrmann, Niagara Falls        70

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software