Sept 15 Welland

September 15, 2018

Preliminary (unofficial) results, posted 2018-09-15, 11:09 AM

Place     Time      Pace     Bib#           Name/City            Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     19:07.5   3:49.5     54  Vaughn Ridley, Fonthill        42  M 40-49      -    M     1
    2     19:12.9   3:50.6    458  Joe Zack, Welland              36  M 30-39      -    M     2
    3     19:55.4   3:59.1   1100  Jonathan Bradnam, Welland      31  M 30-39      -    M     3
    4     22:12.0   4:26.4    440  Serge Gingras, Welland         47  M 40-49      1    M     4
    5     23:07.5   4:37.5    451  Gates Gingras, Welland         41  M 40-49      2    M     5
    6     23:14.4   4:38.9     77  Erik Teather, Welland          42  M 40-49      3    M     6
    7     24:37.9   4:55.6    462  Rebecca Dykstra, Jordan        41  F 40-49      -    F     1
    8     24:37.9   4:55.6     81  Sandra Stares, St. Catharines  51  F 50-59      -    F     2
    9     25:36.5   5:07.3    823  Lori Poirier, Welland          35  F 30-39      -    F     3
   10     26:05.9   5:13.2    436  Claudia Villalon, Stevensville 38  F 30-39      1    F     4
   11     26:39.5   5:19.9    438  Nikki Butters, Fonthill        31  F 30-39      2    F     5
   12     27:51.9   5:34.4   1079  Robert Rintjema, Grimsby       52  M 50-59      1    M     7
   13     28:11.3   5:38.3    285  Jim Kovacs, Welland            47  M 40-49      4    M     8
   14     28:16.4   5:39.3   1069  Tabitha Talbot, Stevensville   31  F 30-39      3    F     6
   15     28:18.5   5:39.7    453  Angela Hamand, Welland         42  F 40-49      1    F     7
   16     28:27.0   5:41.4     67  Tammy Talbot, Stevensville     59  F 50-59      1    F     8
   17     28:36.1   5:43.2    281  Chris Krawchuk, St. Catharines 33  M 30-39      1    M     9
   18     28:37.3   5:43.5    286  Lynn Goulet, Welland           35  F 30-39      4    F     9
   19     28:49.0   5:45.8   1065  Sam Dowling, Grimsby           72  M 70+        1    M    10
   20     28:59.4   5:47.9     63  Laura DiPietro, Port Colborne  39  F 30-39      5    F    10
   21     30:14.5   6:02.9    418  Michelle Lucy, St. Catharines  50  F 50-59      2    F    11
   22     31:53.6   6:22.7    495  Yanan Mou, Niagara Falls       47  F 40-49      2    F    12
   23     32:36.0   6:31.2     84  Siobhan Peazel, Port Colborne  38  F 30-39      6    F    13
   24     32:58.0   6:35.6     71  Hans Herrmann, Niagara Falls   70  M 70+        2    M    11
   25     34:39.3   6:55.9    287  Jackie Watson, Welland         30  F 30-39      7    F    14
   26     34:58.6   6:59.7    448  Chantal Altoft, Welland        38  F 30-39      8    F    15
   27     35:04.5   7:00.9     57  Patricia Bartley, Thorold      64  F 60-69      1    F    16

Division Results

Male

Place     Time      Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     19:07.5   3:49.5     54  Vaughn Ridley, Fonthill        42
    2     19:12.9   3:50.6    458  Joe Zack, Welland              36
    3     19:55.4   3:59.1   1100  Jonathan Bradnam, Welland      31
    4     22:12.0   4:26.4    440  Serge Gingras, Welland         47
    5     23:07.5   4:37.5    451  Gates Gingras, Welland         41
    6     23:14.4   4:38.9     77  Erik Teather, Welland          42
    7     27:51.9   5:34.4   1079  Robert Rintjema, Grimsby       52
    8     28:11.3   5:38.3    285  Jim Kovacs, Welland            47
    9     28:36.1   5:43.2    281  Chris Krawchuk, St. Catharines 33
   10     28:49.0   5:45.8   1065  Sam Dowling, Grimsby           72
   11     32:58.0   6:35.6     71  Hans Herrmann, Niagara Falls   70

Female

Place     Time      Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     24:37.9   4:55.6    462  Rebecca Dykstra, Jordan        41
    2     24:37.9   4:55.6     81  Sandra Stares, St. Catharines  51
    3     25:36.5   5:07.3    823  Lori Poirier, Welland          35
    4     26:05.9   5:13.2    436  Claudia Villalon, Stevensville 38
    5     26:39.5   5:19.9    438  Nikki Butters, Fonthill        31
    6     28:16.4   5:39.3   1069  Tabitha Talbot, Stevensville   31
    7     28:18.5   5:39.7    453  Angela Hamand, Welland         42
    8     28:27.0   5:41.4     67  Tammy Talbot, Stevensville     59
    9     28:37.3   5:43.5    286  Lynn Goulet, Welland           35
   10     28:59.4   5:47.9     63  Laura DiPietro, Port Colborne  39
   11     30:14.5   6:02.9    418  Michelle Lucy, St. Catharines  50
   12     31:53.6   6:22.7    495  Yanan Mou, Niagara Falls       47
   13     32:36.0   6:31.2     84  Siobhan Peazel, Port Colborne  38
   14     34:39.3   6:55.9    287  Jackie Watson, Welland         30
   15     34:58.6   6:59.7    448  Chantal Altoft, Welland        38
   16     35:04.5   7:00.9     57  Patricia Bartley, Thorold      64

Masters Male

Place     Time      Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     22:12.0   4:26.4    440  Serge Gingras, Welland         47
    2     23:07.5   4:37.5    451  Gates Gingras, Welland         41
    3     23:14.4   4:38.9     77  Erik Teather, Welland          42
    4     27:51.9   5:34.4   1079  Robert Rintjema, Grimsby       52
    5     28:11.3   5:38.3    285  Jim Kovacs, Welland            47
    6     28:49.0   5:45.8   1065  Sam Dowling, Grimsby           72
    7     32:58.0   6:35.6     71  Hans Herrmann, Niagara Falls   70

Masters Female

Place     Time      Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     28:18.5   5:39.7    453  Angela Hamand, Welland         42
    2     28:27.0   5:41.4     67  Tammy Talbot, Stevensville     59
    3     30:14.5   6:02.9    418  Michelle Lucy, St. Catharines  50
    4     31:53.6   6:22.7    495  Yanan Mou, Niagara Falls       47
    5     35:04.5   7:00.9     57  Patricia Bartley, Thorold      64

Division: F 30-39

Place     Time      Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     26:05.9   5:13.2    436  Claudia Villalon, Stevensville 38
    2     26:39.5   5:19.9    438  Nikki Butters, Fonthill        31
    3     28:16.4   5:39.3   1069  Tabitha Talbot, Stevensville   31
    4     28:37.3   5:43.5    286  Lynn Goulet, Welland           35
    5     28:59.4   5:47.9     63  Laura DiPietro, Port Colborne  39
    6     32:36.0   6:31.2     84  Siobhan Peazel, Port Colborne  38
    7     34:39.3   6:55.9    287  Jackie Watson, Welland         30
    8     34:58.6   6:59.7    448  Chantal Altoft, Welland        38

Division: M 30-39

Place     Time      Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     28:36.1   5:43.2    281  Chris Krawchuk, St. Catharines 33

Division: F 40-49

Place     Time      Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     28:18.5   5:39.7    453  Angela Hamand, Welland         42
    2     31:53.6   6:22.7    495  Yanan Mou, Niagara Falls       47

Division: M 40-49

Place     Time      Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     22:12.0   4:26.4    440  Serge Gingras, Welland         47
    2     23:07.5   4:37.5    451  Gates Gingras, Welland         41
    3     23:14.4   4:38.9     77  Erik Teather, Welland          42
    4     28:11.3   5:38.3    285  Jim Kovacs, Welland            47

Division: F 50-59

Place     Time      Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     28:27.0   5:41.4     67  Tammy Talbot, Stevensville     59
    2     30:14.5   6:02.9    418  Michelle Lucy, St. Catharines  50

Division: M 50-59

Place     Time      Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     27:51.9   5:34.4   1079  Robert Rintjema, Grimsby       52

Division: F 60-69

Place     Time      Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     35:04.5   7:00.9     57  Patricia Bartley, Thorold      64

Division: M 70+

Place     Time      Pace     Bib#           Name/City            Age 
    1     28:49.0   5:45.8   1065  Sam Dowling, Grimsby           72
    2     32:58.0   6:35.6     71  Hans Herrmann, Niagara Falls   70

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software