Sept 22 St. Catharines

September 22, 2018

Preliminary (unofficial) results, posted 2018-09-22, 10:25 AM

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     17:08.4   3:25.7    425  Rob Lapensee, St. Catharines     40  M 40-49      -    M     1
    2     21:51.5   4:22.3    291  Steven Taras, Ridgeway           14  M 13-19      -    M     2
    3     22:14.5   4:26.9    484  Chuck Taylor, St. Catharines     57  M 50-59      -    M     3
    4     22:31.5   4:30.3    289  Margaret Taras, Ridgeway         17  F 13-19      -    F     1
    5     22:34.0   4:30.8    494  Mark Savage, St. Catharines      55  M 50-59      1    M     4
    6     22:39.0   4:31.8    292  Daniel Taras, Ridgeway           12  M U12        1    M     5
    7     22:57.6   4:35.5    288  Peter Taras, Ridgeway            46  M 40-49      1    M     6
    8     25:10.6   5:02.1     81  Sandra Stares, St. Catharines    51  F 50-59      -    F     2
    9     27:16.0   5:27.2     93  Belen Murch, St. Catharines      31  F 30-39      -    F     3
   10     27:28.3   5:29.7   1099  Terry Desrochers, Welland        43  M 40-49      2    M     7
   11     27:32.0   5:30.4   1079  Robert Rintjema, Grimsby         52  M 50-59      2    M     8
   12     27:33.5   5:30.7    281  Chris Krawchuk, St. Catharines   33  M 30-39      1    M     9
   13     27:37.6   5:31.5   1075  Lucie Palka, St. Catharines      41  F 40-49      1    F     4
   14     27:43.5   5:32.7    290  Julia Ridgeway, St. Catharines   15  F 13-19      1    F     5
   15     27:44.0   5:32.8   1063  Mark Gladding, Fort Erie         59  M 50-59      3    M    10
   16     27:48.1   5:33.6     67  Tammy Talbot, Stevensville       59  F 50-59      1    F     6
   17     28:30.0   5:42.0     75  Julie Lapensee, St. Catharines   39  F 30-39      1    F     7
   18     28:49.9   5:46.0    426  Tracey Hewitson, Winona          54  F 50-59      2    F     8
   19     29:41.8   5:56.4    424  Elizabeth Hunter, St. Catharines 53  F 50-59      3    F     9
   20     31:38.6   6:19.7     71  Hans Herrmann, Niagara Falls     70  M 70+        1    M    11
   21     32:04.0   6:24.8     56  Ruth Johnson                     56  F 50-59      4    F    10
   22     35:03.1   7:00.6     57  Patricia Bartley, Thorold        64  F 60-69      1    F    11
   23     35:05.3   7:01.1     80  Sarah Phillips, St. Catharines   48  F 40-49      2    F    12
   24     41:40.3   8:20.1     98  Jenn Stayzer, Beamsville         46  F 40-49      3    F    13

Division Results

Male

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     17:08.4   3:25.7    425  Rob Lapensee, St. Catharines     40
    2     21:51.5   4:22.3    291  Steven Taras, Ridgeway           14
    3     22:14.5   4:26.9    484  Chuck Taylor, St. Catharines     57
    4     22:34.0   4:30.8    494  Mark Savage, St. Catharines      55
    5     22:39.0   4:31.8    292  Daniel Taras, Ridgeway           12
    6     22:57.6   4:35.5    288  Peter Taras, Ridgeway            46
    7     27:28.3   5:29.7   1099  Terry Desrochers, Welland        43
    8     27:32.0   5:30.4   1079  Robert Rintjema, Grimsby         52
    9     27:33.5   5:30.7    281  Chris Krawchuk, St. Catharines   33
   10     27:44.0   5:32.8   1063  Mark Gladding, Fort Erie         59
   11     31:38.6   6:19.7     71  Hans Herrmann, Niagara Falls     70

Female

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     22:31.5   4:30.3    289  Margaret Taras, Ridgeway         17
    2     25:10.6   5:02.1     81  Sandra Stares, St. Catharines    51
    3     27:16.0   5:27.2     93  Belen Murch, St. Catharines      31
    4     27:37.6   5:31.5   1075  Lucie Palka, St. Catharines      41
    5     27:43.5   5:32.7    290  Julia Ridgeway, St. Catharines   15
    6     27:48.1   5:33.6     67  Tammy Talbot, Stevensville       59
    7     28:30.0   5:42.0     75  Julie Lapensee, St. Catharines   39
    8     28:49.9   5:46.0    426  Tracey Hewitson, Winona          54
    9     29:41.8   5:56.4    424  Elizabeth Hunter, St. Catharines 53
   10     32:04.0   6:24.8     56  Ruth Johnson                     56
   11     35:03.1   7:00.6     57  Patricia Bartley, Thorold        64
   12     35:05.3   7:01.1     80  Sarah Phillips, St. Catharines   48
   13     41:40.3   8:20.1     98  Jenn Stayzer, Beamsville         46

Masters Male

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     22:34.0   4:30.8    494  Mark Savage, St. Catharines      55
    2     22:57.6   4:35.5    288  Peter Taras, Ridgeway            46
    3     27:28.3   5:29.7   1099  Terry Desrochers, Welland        43
    4     27:32.0   5:30.4   1079  Robert Rintjema, Grimsby         52
    5     27:44.0   5:32.8   1063  Mark Gladding, Fort Erie         59
    6     31:38.6   6:19.7     71  Hans Herrmann, Niagara Falls     70

Masters Female

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     27:37.6   5:31.5   1075  Lucie Palka, St. Catharines      41
    2     27:48.1   5:33.6     67  Tammy Talbot, Stevensville       59
    3     28:49.9   5:46.0    426  Tracey Hewitson, Winona          54
    4     29:41.8   5:56.4    424  Elizabeth Hunter, St. Catharines 53
    5     32:04.0   6:24.8     56  Ruth Johnson                     56
    6     35:03.1   7:00.6     57  Patricia Bartley, Thorold        64
    7     35:05.3   7:01.1     80  Sarah Phillips, St. Catharines   48
    8     41:40.3   8:20.1     98  Jenn Stayzer, Beamsville         46

Division: M U12

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     22:39.0   4:31.8    292  Daniel Taras, Ridgeway           12

Division: F 13-19

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     27:43.5   5:32.7    290  Julia Ridgeway, St. Catharines   15

Division: F 30-39

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     28:30.0   5:42.0     75  Julie Lapensee, St. Catharines   39

Division: M 30-39

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     27:33.5   5:30.7    281  Chris Krawchuk, St. Catharines   33

Division: F 40-49

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     27:37.6   5:31.5   1075  Lucie Palka, St. Catharines      41
    2     35:05.3   7:01.1     80  Sarah Phillips, St. Catharines   48
    3     41:40.3   8:20.1     98  Jenn Stayzer, Beamsville         46

Division: M 40-49

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     22:57.6   4:35.5    288  Peter Taras, Ridgeway            46
    2     27:28.3   5:29.7   1099  Terry Desrochers, Welland        43

Division: F 50-59

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     27:48.1   5:33.6     67  Tammy Talbot, Stevensville       59
    2     28:49.9   5:46.0    426  Tracey Hewitson, Winona          54
    3     29:41.8   5:56.4    424  Elizabeth Hunter, St. Catharines 53
    4     32:04.0   6:24.8     56  Ruth Johnson                     56

Division: M 50-59

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     22:34.0   4:30.8    494  Mark Savage, St. Catharines      55
    2     27:32.0   5:30.4   1079  Robert Rintjema, Grimsby         52
    3     27:44.0   5:32.8   1063  Mark Gladding, Fort Erie         59

Division: F 60-69

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     35:03.1   7:00.6     57  Patricia Bartley, Thorold        64

Division: M 70+

Place     Time      Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     31:38.6   6:19.7     71  Hans Herrmann, Niagara Falls     70

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software