July 13, 2019

Preliminary (unofficial) results, posted 2019-07-13, 11:49 AM

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     17:20              1  Rob Lapensee            41  M 40-49      1    M     1
    2     18:58            159  Paul Felton             41  M 40-49      2    M     2
    3     19:27             25  Ryan Niclassen          40  M 40-49      3    M     3
    4     21:44            163  Kaitlyn Palmateer       17  F 13-19      1    F     1
    5     22:03            131  Benjamin Tam            30  M 30-39      1    M     4
    6     22:59            391  Ping Lin                32  M 30-39      2    M     5
    7     23:39            193  Mark Savage             56  M 50-59      1    M     6
    8     24:10            389  Ryan Dominski           38  M 30-39      3    M     7
    9     25:37            186  Robert Llord            53  M 50-59      2    M     8
   10     25:48            369  Nicole Resney           40  F 40-49      1    F     2
   11     25:57            393  Andy Kore               56  M 50-59      3    M     9
   12     26:15             51  Rachel Devoe            43  F 40-49      2    F     3
   13     26:37            385  Joanna Cielen           49  F 40-49      3    F     4
   14     28:09             45  Donovan Harris-Coutu    13  M 13-19      1    M    10
   15     28:19             26  Noah Niclassen          13  M 13-19      2    M    11
   16     28:21             20  Robert Rintjema         53  M 50-59      4    M    12
   17     28:43            195  Pierre Blanchette       57  M 50-59      5    M    13
   18     28:54             37  Phil Durrant            67  M 60-69      1    M    14
   19     29:31              9  Tammy Talbot            60  F 60-69      1    F     5
   20     29:44             39  Benjamin Enns           13  M 13-19      3    M    15
   21     29:45             19  Claudia Villalon        39  F 30-39      1    F     6
   22     29:45             18  Belen Murch             31  F 30-39      2    F     7
   23     30:00            100  Kimberly Lostracco      40  F 40-49      4    F     8
   24     30:48              8  Julie Lapensee          40  F 40-49      5    F     9
   25     31:01           1032  Tiffany Bourret-Meisner 42  F 40-49      6    F    10
   26     31:23             34  Andrew Niclassen         9  M 12&U       1    M    16
   27     31:41             46  Roger Coutu             49  M 40-49      4    M    17
   28     33:09             35  Melissa VanderLely      37  F 30-39      3    F    11
   29     33:11             11  Erin Rehus              39  F 30-39      4    F    12
   30     33:29             36  Derrick VanderLely      46  M 40-49      5    M    18
   31     33:30             38  Jackson Hooper          12  M 12&U       2    M    19
   32     34:24             40  Davidson Bob            44  M 40-49      6    M    20
   33     34:24             65  Melody Law              32  F 30-39      5    F    13
   34     34:24            137  Stephen Seguin          32  M 30-39      4    M    21
   35     34:38             61  Siobhan Peazel          39  F 30-39      6    F    14
   36     34:45             48  Carolyn Hough           24  F 20-29      1    F    15
   37     35:11             12  Sarah Phillips          49  F 40-49      7    F    16
   38     38:48             47  Nicole Belair           55  F 50-59      1    F    17
   39     39:19             43  Trenton Braun           14  M 13-19      4    M    22
   40     39:50             10  Jenn Stayzer            47  F 40-49      8    F    18
   41     41:09           1076  Rene Inman, Thorold     56  F 50-59      2    F    19
   42     41:57              5  Pat Herrmann            68  F 60-69      2    F    20
   43     42:26             41  Tyler Davidson          13  M 13-19      5    M    23
   44     44:01             49  Kyle Rintjema           16  M 13-19      6    M    24
   45     45:12             44  Daniel Yablokov         13  M 13-19      7    M    25
   46     47:14             52  Joseph Lanteigne        14  M 13-19      8    M    26
   47     47:16             42  William Denham          13  M 13-19      9    M    27
   48     48:00              6  Hans Herrmann           71  M 70+        1    M    28
   49     52:27            360  Jackie Sullivan         40  F 40-49      9    F    21
   50     52:59             50  George Enns             63  M 60-69      2    M    29

Division Results

Male

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     17:20              1  Rob Lapensee            41
    2     18:58            159  Paul Felton             41
    3     19:27             25  Ryan Niclassen          40
    4     22:03            131  Benjamin Tam            30
    5     22:59            391  Ping Lin                32
    6     23:39            193  Mark Savage             56
    7     24:10            389  Ryan Dominski           38
    8     25:37            186  Robert Llord            53
    9     25:57            393  Andy Kore               56
   10     28:09             45  Donovan Harris-Coutu    13
   11     28:19             26  Noah Niclassen          13
   12     28:21             20  Robert Rintjema         53
   13     28:43            195  Pierre Blanchette       57
   14     28:54             37  Phil Durrant            67
   15     29:44             39  Benjamin Enns           13
   16     31:23             34  Andrew Niclassen         9
   17     31:41             46  Roger Coutu             49
   18     33:29             36  Derrick VanderLely      46
   19     33:30             38  Jackson Hooper          12
   20     34:24             40  Davidson Bob            44
   21     34:24            137  Stephen Seguin          32
   22     39:19             43  Trenton Braun           14
   23     42:26             41  Tyler Davidson          13
   24     44:01             49  Kyle Rintjema           16
   25     45:12             44  Daniel Yablokov         13
   26     47:14             52  Joseph Lanteigne        14
   27     47:16             42  William Denham          13
   28     48:00              6  Hans Herrmann           71
   29     52:59             50  George Enns             63

Female

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     21:44            163  Kaitlyn Palmateer       17
    2     25:48            369  Nicole Resney           40
    3     26:15             51  Rachel Devoe            43
    4     26:37            385  Joanna Cielen           49
    5     29:31              9  Tammy Talbot            60
    6     29:45             19  Claudia Villalon        39
    7     29:45             18  Belen Murch             31
    8     30:00            100  Kimberly Lostracco      40
    9     30:48              8  Julie Lapensee          40
   10     31:01           1032  Tiffany Bourret-Meisner 42
   11     33:09             35  Melissa VanderLely      37
   12     33:11             11  Erin Rehus              39
   13     34:24             65  Melody Law              32
   14     34:38             61  Siobhan Peazel          39
   15     34:45             48  Carolyn Hough           24
   16     35:11             12  Sarah Phillips          49
   17     38:48             47  Nicole Belair           55
   18     39:50             10  Jenn Stayzer            47
   19     41:09           1076  Rene Inman, Thorold     56
   20     41:57              5  Pat Herrmann            68
   21     52:27            360  Jackie Sullivan         40

Division: M 12&U

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     31:23             34  Andrew Niclassen         9
    2     33:30             38  Jackson Hooper          12

Division: M 13-19

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     28:09             45  Donovan Harris-Coutu    13
    2     28:19             26  Noah Niclassen          13
    3     29:44             39  Benjamin Enns           13
    4     39:19             43  Trenton Braun           14
    5     42:26             41  Tyler Davidson          13
    6     44:01             49  Kyle Rintjema           16
    7     45:12             44  Daniel Yablokov         13
    8     47:14             52  Joseph Lanteigne        14
    9     47:16             42  William Denham          13

Division: F 13-19

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     21:44            163  Kaitlyn Palmateer       17

Division: F 20-29

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     34:45             48  Carolyn Hough           24

Division: M 30-39

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     22:03            131  Benjamin Tam            30
    2     22:59            391  Ping Lin                32
    3     24:10            389  Ryan Dominski           38
    4     34:24            137  Stephen Seguin          32

Division: F 30-39

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     29:45             19  Claudia Villalon        39
    2     29:45             18  Belen Murch             31
    3     33:09             35  Melissa VanderLely      37
    4     33:11             11  Erin Rehus              39
    5     34:24             65  Melody Law              32
    6     34:38             61  Siobhan Peazel          39

Division: M 40-49

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     17:20              1  Rob Lapensee            41
    2     18:58            159  Paul Felton             41
    3     19:27             25  Ryan Niclassen          40
    4     31:41             46  Roger Coutu             49
    5     33:29             36  Derrick VanderLely      46
    6     34:24             40  Davidson Bob            44

Division: F 40-49

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     25:48            369  Nicole Resney           40
    2     26:15             51  Rachel Devoe            43
    3     26:37            385  Joanna Cielen           49
    4     30:00            100  Kimberly Lostracco      40
    5     30:48              8  Julie Lapensee          40
    6     31:01           1032  Tiffany Bourret-Meisner 42
    7     35:11             12  Sarah Phillips          49
    8     39:50             10  Jenn Stayzer            47
    9     52:27            360  Jackie Sullivan         40

Division: M 50-59

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     23:39            193  Mark Savage             56
    2     25:37            186  Robert Llord            53
    3     25:57            393  Andy Kore               56
    4     28:21             20  Robert Rintjema         53
    5     28:43            195  Pierre Blanchette       57

Division: F 50-59

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     38:48             47  Nicole Belair           55
    2     41:09           1076  Rene Inman, Thorold     56

Division: M 60-69

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     28:54             37  Phil Durrant            67
    2     52:59             50  George Enns             63

Division: F 60-69

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     29:31              9  Tammy Talbot            60
    2     41:57              5  Pat Herrmann            68

Division: M 70+

Place    Time     Speed    Bib#        Name/City        Age 
    1     48:00              6  Hans Herrmann           71

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software