Run Niagara

July 27, 2019

Preliminary (unofficial) results, posted 2019-07-30, 11:26 AM

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     19:15   3:51.0    159  Paul Felton             41  M 40-49      1    M     1
    2     20:37   4:07.5    158  Eli Banta               40  M 40-49      2    M     2
    3     20:57   4:11.5     32  Kenny McLeod            26  M 20-29      1    M     3
    4     21:51   4:22.4   1023  Ciaran Murray           47  M 40-49      3    M     4
    5     22:14   4:26.9    391  Ping Lin                32  M 30-39      1    M     5
    6     22:22   4:28.4     23  Chuck Taylor            58  M 50-59      1    M     6
    7     22:53   4:34.6     28  Prince Samra            20  M 20-29      2    M     7
    8     22:55   4:35.0      4  Henri Ragetlie          60  M 60-69      1    M     8
    9     23:22   4:40.5    193  Mark Savage             56  M 50-59      2    M     9
   10     24:27   4:53.4    183  Michael Garcia          51  M 50-59      3    M    10
   11     25:57   5:11.5     57  Olga Khudoyarova        25  F 20-29      1    F     1
   12     26:09   5:13.9   1017  Andrew Hayward          54  M 50-59      4    M    11
   13     26:20   5:16.0     59  Vic Thiessen            59  M 50-59      5    M    12
   14     26:21   5:16.4     19  Claudia Villalon        39  F 30-39      1    F     2
   15     26:36   5:19.3     53  Jerry Gibb              59  M 50-59      6    M    13
   16     26:48   5:21.6     45  Donovan Harris-Coutu    13  M 13-19      1    M    14
   17     27:47   5:33.5    393  Andy Kore               56  M 50-59      7    M    15
   18     28:04   5:36.8    186  Robert Llord            53  M 50-59      8    M    16
   19     28:14   5:38.9    195  Pierre Blanchette       57  M 50-59      9    M    17
   20     28:52   5:46.4     20  Robert Rintjema         53  M 50-59     10    M    18
   21     29:17   5:51.6     38  Jackson Hooper          12  M 12&U       1    M    19
   22     29:29   5:53.8     68  Garry Dagenais          68  M 60-69      2    M    20
   23     29:40   5:56.1     46  Roger Coutu             49  M 40-49      4    M    21
   24     30:08   6:01.7      9  Tammy Talbot            60  F 60-69      1    F     3
   25     30:35   6:07.0     30  Jaden Alexander          9  M 12&U       2    M    22
   26     30:35   6:07.0     29  Candace Couse           34  F 30-39      2    F     4
   27     30:40   6:08.1    160  Haven Alexander         41  M 40-49      5    M    23
   28     31:01   6:12.3    100  Kimberly Lostracco      40  F 40-49      1    F     5
   29     31:05   6:13.1     36  Derrick VanderLely      46  M 40-49      6    M    24
   30     31:08   6:13.6    388  Christine Cameron       52  F 50-59      1    F     6
   31     31:37   6:19.5     37  Phil Durrant            67  M 60-69      3    M    25
   32     31:56   6:23.3   1032  Tiffany Bourret-Meisner 42  F 40-49      2    F     7
   33     32:33   6:30.7    379  Debbie Catterall        55  F 50-59      2    F     8
   34     33:34   6:42.8     35  Melissa VanderLely      37  F 30-39      3    F     9
   35     33:50   6:46.0     40  Davidson Bob            44  M 40-49      7    M    26
   36     34:20   6:52.2     60  Kristin Kudreikis       42  F 40-49      3    F    10
   37     34:41   6:56.3     72  Linda Martin            72  F 70+        1    F    11
   38     35:21   7:04.2     24  Heather Ogilvie         52  F 50-59      3    F    12
   39     35:21   7:04.2     27  Wade Gomez              54  M 50-59     11    F    13
   40     35:39   7:07.8     65  Melody Law              32  F 30-39      4    F    14
   41     35:39   7:07.8    137  Stephen Seguin          32  M 30-39      2    M    27
   42     35:56   7:11.4     49  Kyle Rintjema           16  M 13-19      2    M    28
   43     36:04   7:12.8     48  Carolyn Hough           24  F 20-29      2    F    15
   44     36:08   7:13.7     12  Sarah Phillips          49  F 40-49      4    F    16
   45     36:43   7:20.8     41  Tyler Davidson          13  M 13-19      3    M    29
   46     37:04   7:24.9    364  Marissa Ditto           33  F 30-39      5    F    17
   47     38:52   7:46.5   1053  Paulette Hayward        54  F 50-59      4    F    18
   48     39:10   7:50.2     10  Jenn Stayzer            47  F 40-49      5    F    19
   49     39:32   7:54.4     56  Cameron Harris          13  M 13-19      4    M    30
   50     39:34   7:55.0     42  William Denham          13  M 13-19      5    M    31
   51     41:21   8:16.2   1076  Rene Inman, Thorold     56  F 50-59      5    F    20
   52     41:35   8:19.0     44  Daniel Yablokov         13  M 13-19      6    M    32
   53     42:38   8:31.7      5  Pat Herrmann            68  F 60-69      2    F    21
   54     42:38   8:31.7      6  Hans Herrmann           71  M 70+        1    M    33
   55     46:38   9:19.6     58  Patricia Young          68  M 60-69      4    F    22
   56     50:43  10:08.7     55  Ceara Hilbing           10  F 12&U       1    F    23
   57     50:50  10:10.2     54  John Hilbing            46  M 40-49      8    M    34
   58     51:17  10:15.5    360  Jackie Sullivan         40  F 40-49      6    F    24

Division Results

Male

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     19:15   3:51.0    159  Paul Felton             41
    2     20:37   4:07.5    158  Eli Banta               40
    3     20:57   4:11.5     32  Kenny McLeod            26
    4     21:51   4:22.4   1023  Ciaran Murray           47
    5     22:14   4:26.9    391  Ping Lin                32
    6     22:22   4:28.4     23  Chuck Taylor            58
    7     22:53   4:34.6     28  Prince Samra            20
    8     22:55   4:35.0      4  Henri Ragetlie          60
    9     23:22   4:40.5    193  Mark Savage             56
   10     24:27   4:53.4    183  Michael Garcia          51
   11     26:09   5:13.9   1017  Andrew Hayward          54
   12     26:20   5:16.0     59  Vic Thiessen            59
   13     26:36   5:19.3     53  Jerry Gibb              59
   14     26:48   5:21.6     45  Donovan Harris-Coutu    13
   15     27:47   5:33.5    393  Andy Kore               56
   16     28:04   5:36.8    186  Robert Llord            53
   17     28:14   5:38.9    195  Pierre Blanchette       57
   18     28:52   5:46.4     20  Robert Rintjema         53
   19     29:17   5:51.6     38  Jackson Hooper          12
   20     29:29   5:53.8     68  Garry Dagenais          68
   21     29:40   5:56.1     46  Roger Coutu             49
   22     30:35   6:07.0     30  Jaden Alexander          9
   23     30:40   6:08.1    160  Haven Alexander         41
   24     31:05   6:13.1     36  Derrick VanderLely      46
   25     31:37   6:19.5     37  Phil Durrant            67
   26     33:50   6:46.0     40  Davidson Bob            44
   27     35:39   7:07.8    137  Stephen Seguin          32
   28     35:56   7:11.4     49  Kyle Rintjema           16
   29     36:43   7:20.8     41  Tyler Davidson          13
   30     39:32   7:54.4     56  Cameron Harris          13
   31     39:34   7:55.0     42  William Denham          13
   32     41:35   8:19.0     44  Daniel Yablokov         13
   33     42:38   8:31.7      6  Hans Herrmann           71
   34     50:50  10:10.2     54  John Hilbing            46

Female

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     25:57   5:11.5     57  Olga Khudoyarova        25
    2     26:21   5:16.4     19  Claudia Villalon        39
    3     30:08   6:01.7      9  Tammy Talbot            60
    4     30:35   6:07.0     29  Candace Couse           34
    5     31:01   6:12.3    100  Kimberly Lostracco      40
    6     31:08   6:13.6    388  Christine Cameron       52
    7     31:56   6:23.3   1032  Tiffany Bourret-Meisner 42
    8     32:33   6:30.7    379  Debbie Catterall        55
    9     33:34   6:42.8     35  Melissa VanderLely      37
   10     34:20   6:52.2     60  Kristin Kudreikis       42
   11     34:41   6:56.3     72  Linda Martin            72
   12     35:21   7:04.2     24  Heather Ogilvie         52
   13     35:21   7:04.2     27  Wade Gomez              54
   14     35:39   7:07.8     65  Melody Law              32
   15     36:04   7:12.8     48  Carolyn Hough           24
   16     36:08   7:13.7     12  Sarah Phillips          49
   17     37:04   7:24.9    364  Marissa Ditto           33
   18     38:52   7:46.5   1053  Paulette Hayward        54
   19     39:10   7:50.2     10  Jenn Stayzer            47
   20     41:21   8:16.2   1076  Rene Inman, Thorold     56
   21     42:38   8:31.7      5  Pat Herrmann            68
   22     46:38   9:19.6     58  Patricia Young          68
   23     50:43  10:08.7     55  Ceara Hilbing           10
   24     51:17  10:15.5    360  Jackie Sullivan         40

Division: M 12&U

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     29:17   5:51.6     38  Jackson Hooper          12
    2     30:35   6:07.0     30  Jaden Alexander          9

Division: F 12&U

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     50:43  10:08.7     55  Ceara Hilbing           10

Division: M 13-19

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     26:48   5:21.6     45  Donovan Harris-Coutu    13
    2     35:56   7:11.4     49  Kyle Rintjema           16
    3     36:43   7:20.8     41  Tyler Davidson          13
    4     39:32   7:54.4     56  Cameron Harris          13
    5     39:34   7:55.0     42  William Denham          13
    6     41:35   8:19.0     44  Daniel Yablokov         13

Division: M 20-29

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     20:57   4:11.5     32  Kenny McLeod            26
    2     22:53   4:34.6     28  Prince Samra            20

Division: F 20-29

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     25:57   5:11.5     57  Olga Khudoyarova        25
    2     36:04   7:12.8     48  Carolyn Hough           24

Division: M 30-39

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     22:14   4:26.9    391  Ping Lin                32
    2     35:39   7:07.8    137  Stephen Seguin          32

Division: F 30-39

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     26:21   5:16.4     19  Claudia Villalon        39
    2     30:35   6:07.0     29  Candace Couse           34
    3     33:34   6:42.8     35  Melissa VanderLely      37
    4     35:39   7:07.8     65  Melody Law              32
    5     37:04   7:24.9    364  Marissa Ditto           33

Division: M 40-49

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     19:15   3:51.0    159  Paul Felton             41
    2     20:37   4:07.5    158  Eli Banta               40
    3     21:51   4:22.4   1023  Ciaran Murray           47
    4     29:40   5:56.1     46  Roger Coutu             49
    5     30:40   6:08.1    160  Haven Alexander         41
    6     31:05   6:13.1     36  Derrick VanderLely      46
    7     33:50   6:46.0     40  Davidson Bob            44
    8     50:50  10:10.2     54  John Hilbing            46

Division: F 40-49

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     31:01   6:12.3    100  Kimberly Lostracco      40
    2     31:56   6:23.3   1032  Tiffany Bourret-Meisner 42
    3     34:20   6:52.2     60  Kristin Kudreikis       42
    4     36:08   7:13.7     12  Sarah Phillips          49
    5     39:10   7:50.2     10  Jenn Stayzer            47
    6     51:17  10:15.5    360  Jackie Sullivan         40

Division: M 50-59

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     22:22   4:28.4     23  Chuck Taylor            58
    2     23:22   4:40.5    193  Mark Savage             56
    3     24:27   4:53.4    183  Michael Garcia          51
    4     26:09   5:13.9   1017  Andrew Hayward          54
    5     26:20   5:16.0     59  Vic Thiessen            59
    6     26:36   5:19.3     53  Jerry Gibb              59
    7     27:47   5:33.5    393  Andy Kore               56
    8     28:04   5:36.8    186  Robert Llord            53
    9     28:14   5:38.9    195  Pierre Blanchette       57
   10     28:52   5:46.4     20  Robert Rintjema         53
   11     35:21   7:04.2     27  Wade Gomez              54

Division: F 50-59

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     31:08   6:13.6    388  Christine Cameron       52
    2     32:33   6:30.7    379  Debbie Catterall        55
    3     35:21   7:04.2     24  Heather Ogilvie         52
    4     38:52   7:46.5   1053  Paulette Hayward        54
    5     41:21   8:16.2   1076  Rene Inman, Thorold     56

Division: M 60-69

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     22:55   4:35.0      4  Henri Ragetlie          60
    2     29:29   5:53.8     68  Garry Dagenais          68
    3     31:37   6:19.5     37  Phil Durrant            67
    4     46:38   9:19.6     58  Patricia Young          68

Division: F 60-69

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     30:08   6:01.7      9  Tammy Talbot            60
    2     42:38   8:31.7      5  Pat Herrmann            68

Division: M 70+

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     42:38   8:31.7      6  Hans Herrmann           71

Division: F 70+

Place    Time     Pace     Bib#        Name/City        Age 
    1     34:41   6:56.3     72  Linda Martin            72

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software