Run Niagara

August 3, 2019

Preliminary (unofficial) results, posted 2019-08-10, 11:20 AM

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     19:36   3:55.2    159  Paul Felton          41  M 40-49      1    M     1
    2     20:58   4:11.7    147  Manny Scott          37  M 30-39      1    M     2
    3     21:00   4:12.1   1023  Ciaran Murray        47  M 40-49      2    M     3
    4     21:05   4:13.0  10100  Marty Mako           43  M 40-49      3    M     4
    5     21:22   4:16.4    131  Benjamin Tam         30  M 30-39      2    M     5
    6     21:24   4:16.8    391  Ping Lin             32  M 30-39      3    M     6
    7     21:49   4:21.9    381  Cesar Valladares     30  M 30-39      4    M     7
    8     22:04   4:24.9     78  Nick Stricko         19  M 13-19      1    M     8
    9     22:35   4:31.0   2323  Chuck Taylor         58  M 50-59      1    M     9
   10     25:08   5:01.7     77  Tony Pisano          42  M 40-49      4    M    10
   11     25:22   5:04.4   4500  Donovan Harris-Coutu 13  M 13-19      2    M    11
   12     25:24   5:04.8   5700  Olga Khudoyarova     25  F 20-29      1    F     1
   13     25:33   5:06.8     76  Stephanie Hounsell   44  F 40-49      1    F     2
   14     25:40   5:08.2    369  Nicole Resney        40  F 40-49      2    F     3
   15     26:39   5:19.9    385  Joanna Cielen        49  F 40-49      3    F     4
   16     27:38   5:31.7     39  Benjamin Enns        13  M 13-19      3    M    12
   17     27:45   5:33.1     14  Beth Harris          50  F 50-59      1    F     5
   18     28:28   5:41.8   1052  Gillian Merideth     38  F 30-39      1    F     6
   19     28:41   5:44.2     20  Robert Rintjema      53  M 50-59      2    M    13
   20     29:30   5:54.1     36  Derrick VanderLely   47  M 40-49      5    M    14
   21     29:50   5:58.0     81  Rob Brownlow         43  M 40-49      6    M    15
   22     30:11   6:02.4     75  Henry Chan           59  M 50-59      3    M    16
   23     30:21   6:04.3     80  Gale Coskan-Johnson  52  F 50-59      2    F     7
   24     30:40   6:08.1     74  Julius Daquloag      47  M 40-49      7    M    17
   25     32:06   6:25.4     49  Kyle Rintjema        16  M 13-19      4    M    18
   26     32:17   6:27.5    379  Debbie Catterall     55  F 50-59      3    F     8
   27     32:32   6:30.4   5300  Jerry Gibb           59  M 50-59      4    M    19
   28     32:32   6:30.4    103  Brenda Kennedy       55  F 50-59      4    F     9
   29     33:44   6:44.9     72  Linda Martin         72  F 70+        1    F    10
   30     33:48   6:45.7     79  Elena Khudoyarova    52  M 50-59      5    F    11
   31     34:32   6:54.4   6500  Melody Law           32  F 30-39      2    F    12
   32     34:32   6:54.5    137  Stephen Seguin       32  M 30-39      5    M    20
   33     34:43   6:56.6     48  Carolyn Hough        24  F 20-29      2    F    13
   34     34:45   6:57.0    363  Brittany Gallant     26  F 20-29      3    F    14
   35     35:29   7:06.0      6  Hans Herrmann        71  M 70+        1    M    21
   36     35:38   7:07.6    364  Marissa Ditto        33  F 30-39      3    F    15
   37     35:52   7:10.4   3500  Melissa VanderLely   37  F 30-39      4    F    16
   38     37:00   7:24.1     10  Jenn Stayzer         47  F 40-49      4    F    17
   39     39:10   7:50.0     42  William Denham       13  M 13-19      5    M    22
   40     40:11   8:02.3   1076  Rene Inman, Thorold  56  F 50-59      5    F    18
   41     48:45   9:45.0    360  Jackie Sullivan      40  F 40-49      5    F    19

Division Results

Male

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     19:36   3:55.2    159  Paul Felton          41
    2     20:58   4:11.7    147  Manny Scott          37
    3     21:00   4:12.1   1023  Ciaran Murray        47
    4     21:05   4:13.0  10100  Marty Mako           43
    5     21:22   4:16.4    131  Benjamin Tam         30
    6     21:24   4:16.8    391  Ping Lin             32
    7     21:49   4:21.9    381  Cesar Valladares     30
    8     22:04   4:24.9     78  Nick Stricko         19
    9     22:35   4:31.0   2323  Chuck Taylor         58
   10     25:08   5:01.7     77  Tony Pisano          42
   11     25:22   5:04.4   4500  Donovan Harris-Coutu 13
   12     27:38   5:31.7     39  Benjamin Enns        13
   13     28:41   5:44.2     20  Robert Rintjema      53
   14     29:30   5:54.1     36  Derrick VanderLely   47
   15     29:50   5:58.0     81  Rob Brownlow         43
   16     30:11   6:02.4     75  Henry Chan           59
   17     30:40   6:08.1     74  Julius Daquloag      47
   18     32:06   6:25.4     49  Kyle Rintjema        16
   19     32:32   6:30.4   5300  Jerry Gibb           59
   20     34:32   6:54.5    137  Stephen Seguin       32
   21     35:29   7:06.0      6  Hans Herrmann        71
   22     39:10   7:50.0     42  William Denham       13

Female

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     25:24   5:04.8   5700  Olga Khudoyarova     25
    2     25:33   5:06.8     76  Stephanie Hounsell   44
    3     25:40   5:08.2    369  Nicole Resney        40
    4     26:39   5:19.9    385  Joanna Cielen        49
    5     27:45   5:33.1     14  Beth Harris          50
    6     28:28   5:41.8   1052  Gillian Merideth     38
    7     30:21   6:04.3     80  Gale Coskan-Johnson  52
    8     32:17   6:27.5    379  Debbie Catterall     55
    9     32:32   6:30.4    103  Brenda Kennedy       55
   10     33:44   6:44.9     72  Linda Martin         72
   11     33:48   6:45.7     79  Elena Khudoyarova    52
   12     34:32   6:54.4   6500  Melody Law           32
   13     34:43   6:56.6     48  Carolyn Hough        24
   14     34:45   6:57.0    363  Brittany Gallant     26
   15     35:38   7:07.6    364  Marissa Ditto        33
   16     35:52   7:10.4   3500  Melissa VanderLely   37
   17     37:00   7:24.1     10  Jenn Stayzer         47
   18     40:11   8:02.3   1076  Rene Inman, Thorold  56
   19     48:45   9:45.0    360  Jackie Sullivan      40

Division: M 13-19

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     22:04   4:24.9     78  Nick Stricko         19
    2     25:22   5:04.4   4500  Donovan Harris-Coutu 13
    3     27:38   5:31.7     39  Benjamin Enns        13
    4     32:06   6:25.4     49  Kyle Rintjema        16
    5     39:10   7:50.0     42  William Denham       13

Division: F 20-29

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     25:24   5:04.8   5700  Olga Khudoyarova     25
    2     34:43   6:56.6     48  Carolyn Hough        24
    3     34:45   6:57.0    363  Brittany Gallant     26

Division: M 30-39

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     20:58   4:11.7    147  Manny Scott          37
    2     21:22   4:16.4    131  Benjamin Tam         30
    3     21:24   4:16.8    391  Ping Lin             32
    4     21:49   4:21.9    381  Cesar Valladares     30
    5     34:32   6:54.5    137  Stephen Seguin       32

Division: F 30-39

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     28:28   5:41.8   1052  Gillian Merideth     38
    2     34:32   6:54.4   6500  Melody Law           32
    3     35:38   7:07.6    364  Marissa Ditto        33
    4     35:52   7:10.4   3500  Melissa VanderLely   37

Division: M 40-49

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     19:36   3:55.2    159  Paul Felton          41
    2     21:00   4:12.1   1023  Ciaran Murray        47
    3     21:05   4:13.0  10100  Marty Mako           43
    4     25:08   5:01.7     77  Tony Pisano          42
    5     29:30   5:54.1     36  Derrick VanderLely   47
    6     29:50   5:58.0     81  Rob Brownlow         43
    7     30:40   6:08.1     74  Julius Daquloag      47

Division: F 40-49

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     25:33   5:06.8     76  Stephanie Hounsell   44
    2     25:40   5:08.2    369  Nicole Resney        40
    3     26:39   5:19.9    385  Joanna Cielen        49
    4     37:00   7:24.1     10  Jenn Stayzer         47
    5     48:45   9:45.0    360  Jackie Sullivan      40

Division: M 50-59

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     22:35   4:31.0   2323  Chuck Taylor         58
    2     28:41   5:44.2     20  Robert Rintjema      53
    3     30:11   6:02.4     75  Henry Chan           59
    4     32:32   6:30.4   5300  Jerry Gibb           59
    5     33:48   6:45.7     79  Elena Khudoyarova    52

Division: F 50-59

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     27:45   5:33.1     14  Beth Harris          50
    2     30:21   6:04.3     80  Gale Coskan-Johnson  52
    3     32:17   6:27.5    379  Debbie Catterall     55
    4     32:32   6:30.4    103  Brenda Kennedy       55
    5     40:11   8:02.3   1076  Rene Inman, Thorold  56

Division: M 70+

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     35:29   7:06.0      6  Hans Herrmann        71

Division: F 70+

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     33:44   6:44.9     72  Linda Martin         72

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software