September 21, 2019

Preliminary (unofficial) results, posted 2019-09-21, 10:13 AM

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     20:42   4:08.4     88  Wolfgang Guembel     40  M 40-49      1    M     1
    2     21:44   4:20.8    123  Steven Taras         15  M 13-19      1    M     2
    3     22:24   4:28.8    122  Daniel Taras         13  M 13-19      2    M     3
    4     22:37   4:31.4    124  Peter Taras          47  M 40-49      2    M     4
    5     23:07   4:37.4    389  Ryan Dominski        38  M 30-39      1    M     5
    6     23:09   4:37.8     45  Donovan Harris-Coutu 13  M 13-19      3    M     6
    7     23:13   4:38.6    193  Mark Savage          56  M 50-59      1    M     7
    8     24:36   4:55.2     19  Claudia Villalon     39  F 30-39      1    F     1
    9     25:31   5:06.3    112  Jim Hooper           43  M 40-49      3    M     8
   10     25:57   5:11.4   1017  Andrew Hayward       54  M 50-59      2    M     9
   11     25:58   5:11.7     38  Jackson Hooper       12  M 12&U       1    M    10
   12     27:16   5:27.4    380  Erin Lyttle          41  F 40-49      1    F     2
   13     27:30   5:30.0     18  Belen Murch          31  F 30-39      2    F     3
   14     28:51   5:46.2     20  Robert Rintjema      53  M 50-59      3    M    11
   15     29:28   5:53.6     36  Derrick VanderLely   46  M 40-49      4    M    12
   16     29:50   5:58.1     49  Kyle Rintjema        16  M 13-19      4    M    13
   17     30:01   6:00.2    118  Fred Dyck            67  M 60-69      1    M    14
   18     30:09   6:02.0    100  Kimberly Lostracco   40  F 40-49      2    F     4
   19     30:20   6:04.2    139  Lily Taras           10  F 12&U       1    F     5
   20     30:43   6:08.7      9  Tammy Talbot         60  F 60-69      1    F     6
   21     30:57   6:11.5     97  Timothy Scheib       14  M 13-19      5    M    15
   22     31:28   6:17.7     65  Melody Law           32  F 30-39      3    F     7
   23     31:28   6:17.7    137  Stephen Seguin       32  M 30-39      2    M    16
   24     31:39   6:19.9     35  Melissa VanderLely   37  F 30-39      4    F     8
   25     32:23   6:28.8    379  Debbie Catterall     55  F 50-59      1    F     9
   26     32:52   6:34.4     72  Linda Martin         72  F 70+        1    F    10
   27     33:09   6:37.8    113  Elliott Leal         12  M 12&U       2    M    17
   28     33:33   6:42.6     48  Carolyn Hough        24  F 20-29      1    F    11
   29     34:09   6:49.9     95  Koby Ostasyn         12  M 12&U       3    M    18
   30     34:40   6:56.2     44  Daniel Yablokov      13  M 13-19      6    M    19
   31     34:44   6:56.9    363  Brittany Gallant     26  F 20-29      2    F    12
   32     34:54   6:58.9    117  Barrie Martin        14  M 13-19      7    M    20
   33     36:58   7:23.8     15  Patricia Bartley     65  F 60-69      2    F    13
   34     40:04   8:00.8    365  Bobbie Thompson      70  F 70+        2    F    14

Division Results

Male

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     20:42   4:08.4     88  Wolfgang Guembel     40
    2     21:44   4:20.8    123  Steven Taras         15
    3     22:24   4:28.8    122  Daniel Taras         13
    4     22:37   4:31.4    124  Peter Taras          47
    5     23:07   4:37.4    389  Ryan Dominski        38
    6     23:09   4:37.8     45  Donovan Harris-Coutu 13
    7     23:13   4:38.6    193  Mark Savage          56
    8     25:31   5:06.3    112  Jim Hooper           43
    9     25:57   5:11.4   1017  Andrew Hayward       54
   10     25:58   5:11.7     38  Jackson Hooper       12
   11     28:51   5:46.2     20  Robert Rintjema      53
   12     29:28   5:53.6     36  Derrick VanderLely   46
   13     29:50   5:58.1     49  Kyle Rintjema        16
   14     30:01   6:00.2    118  Fred Dyck            67
   15     30:57   6:11.5     97  Timothy Scheib       14
   16     31:28   6:17.7    137  Stephen Seguin       32
   17     33:09   6:37.8    113  Elliott Leal         12
   18     34:09   6:49.9     95  Koby Ostasyn         12
   19     34:40   6:56.2     44  Daniel Yablokov      13
   20     34:54   6:58.9    117  Barrie Martin        14

Female

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     24:36   4:55.2     19  Claudia Villalon     39
    2     27:16   5:27.4    380  Erin Lyttle          41
    3     27:30   5:30.0     18  Belen Murch          31
    4     30:09   6:02.0    100  Kimberly Lostracco   40
    5     30:20   6:04.2    139  Lily Taras           10
    6     30:43   6:08.7      9  Tammy Talbot         60
    7     31:28   6:17.7     65  Melody Law           32
    8     31:39   6:19.9     35  Melissa VanderLely   37
    9     32:23   6:28.8    379  Debbie Catterall     55
   10     32:52   6:34.4     72  Linda Martin         72
   11     33:33   6:42.6     48  Carolyn Hough        24
   12     34:44   6:56.9    363  Brittany Gallant     26
   13     36:58   7:23.8     15  Patricia Bartley     65
   14     40:04   8:00.8    365  Bobbie Thompson      70

Division: M 12&U

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     25:58   5:11.7     38  Jackson Hooper       12
    2     33:09   6:37.8    113  Elliott Leal         12
    3     34:09   6:49.9     95  Koby Ostasyn         12

Division: F 12&U

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     30:20   6:04.2    139  Lily Taras           10

Division: M 13-19

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     21:44   4:20.8    123  Steven Taras         15
    2     22:24   4:28.8    122  Daniel Taras         13
    3     23:09   4:37.8     45  Donovan Harris-Coutu 13
    4     29:50   5:58.1     49  Kyle Rintjema        16
    5     30:57   6:11.5     97  Timothy Scheib       14
    6     34:40   6:56.2     44  Daniel Yablokov      13
    7     34:54   6:58.9    117  Barrie Martin        14

Division: F 20-29

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     33:33   6:42.6     48  Carolyn Hough        24
    2     34:44   6:56.9    363  Brittany Gallant     26

Division: M 30-39

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     23:07   4:37.4    389  Ryan Dominski        38
    2     31:28   6:17.7    137  Stephen Seguin       32

Division: F 30-39

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     24:36   4:55.2     19  Claudia Villalon     39
    2     27:30   5:30.0     18  Belen Murch          31
    3     31:28   6:17.7     65  Melody Law           32
    4     31:39   6:19.9     35  Melissa VanderLely   37

Division: M 40-49

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     20:42   4:08.4     88  Wolfgang Guembel     40
    2     22:37   4:31.4    124  Peter Taras          47
    3     25:31   5:06.3    112  Jim Hooper           43
    4     29:28   5:53.6     36  Derrick VanderLely   46

Division: F 40-49

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     27:16   5:27.4    380  Erin Lyttle          41
    2     30:09   6:02.0    100  Kimberly Lostracco   40

Division: M 50-59

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     23:13   4:38.6    193  Mark Savage          56
    2     25:57   5:11.4   1017  Andrew Hayward       54
    3     28:51   5:46.2     20  Robert Rintjema      53

Division: F 50-59

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     32:23   6:28.8    379  Debbie Catterall     55

Division: M 60-69

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     30:01   6:00.2    118  Fred Dyck            67

Division: F 60-69

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     30:43   6:08.7      9  Tammy Talbot         60
    2     36:58   7:23.8     15  Patricia Bartley     65

Division: F 70+

Place    Time     Pace     Bib#      Name/City       Age 
    1     32:52   6:34.4     72  Linda Martin         72
    2     40:04   8:00.8    365  Bobbie Thompson      70

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software