September 5, 2020

Preliminary (unofficial) results, posted 2020-09-05, 9:45 AM

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     17:33   17.09       1  Rob Lapensee                42  M 40-49      1    M     1
    2     18:22   16.33      50  Wolfgang Guembel            41  M 40-49      2    M     2
    3     18:40   16.07      25  Ryan Niclassen              41  M 40-49      3    M     3
    4     21:17   14.09      52  Ciaran Murray               49  M 40-49      4    M     4
    5     21:26   14.00      56  Eli Banta                   41  M 40-49      5    M     5
    6     22:21   13.42      57  Jared Banta                 15  M 13-19      1    M     6
    7     22:47   13.16      39  Mark Savage                 57  M 50-59      1    M     7
    8     24:31   12.24      44  Greg Yott                   49  M 40-49      6    M     8
    9     24:41   12.15      13  Michael Garcia              52  M 50-59      2    M     9
   10     24:50   12.08       8  Vicky Kelly                 48  F 40-49      1    F     1
   11     25:29   11.77      20  Robert Rintjema             54  M 50-59      3    M    10
   12     25:43   11.66      23  Callum MacDonald             9  M 12&U       1    M    11
   13     25:43   11.66      22  Adam MacDonald              38  M 30-39      1    M    12
   14     26:00   11.53      26  Noah Niclassen              14  M 13-19      2    M    13
   15     26:02   11.52      55  Andrew McIntyre             20  M 20-29      1    M    14
   16     26:09   11.47       7  Aria Bradnam                 7  F 12&U       1    F     2
   17     26:09   11.47      36  Jonathan Bradnam, Welland   33  M 30-39      2    M    15
   18     26:36   11.28      32  Jon Fortuna, St. Catharines 33  M 30-39      3    M    16
   19     26:56   11.14      16  Jerry Gibb                  60  M 60-69      1    M    17
   20     27:30   10.91      18  Belen Murch                 32  F 30-39      1    F     3
   21     28:24   10.56       9  Tammy Talbot                61  F 60-69      1    F     4
   22     29:07   10.30      27  Andrew Niclassen            10  M 12&U       2    M    18
   23     29:45   10.08      28  Selah Niclassen             12  F 12&U       2    F     5
   24     29:55   10.03      11  Erin Rehus                  40  F 40-49      2    F     6
   25     30:33    9.82      33  Christine Cameron           53  F 50-59      1    F     7
   26     31:08    9.63      54  Sarah Rintjema              21  F 20-29      1    F     8
   27     34:22    8.73      53  Sophia Turcotte              8  F 12&U       3    F     9
   28     34:22    8.73      38  Jonathan Turcotte           39  M 30-39      4    M    19
   29     34:55    8.59      15  Patricia Bartley            65  F 60-69      2    F    10
   30     35:19    8.49      37  Laura Andres                32  F 30-39      2    F    11
   31     36:50    8.14       6  Hans Herrmann               72  M 70+        1    M    20
   32     38:11    7.86      31  Boaz Niclassen               6  M 12&U       3    M    21
   33     38:11    7.86      30  Kandace Niclassen            8  F 12&U       4    F    12
   34     39:28    7.60      10  Jackie Sullivan             41  F 40-49      3    F    13

Division Results

Male

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     17:33   17.09       1  Rob Lapensee                42
    2     18:22   16.33      50  Wolfgang Guembel            41
    3     18:40   16.07      25  Ryan Niclassen              41
    4     21:17   14.09      52  Ciaran Murray               49
    5     21:26   14.00      56  Eli Banta                   41
    6     22:21   13.42      57  Jared Banta                 15
    7     22:47   13.16      39  Mark Savage                 57
    8     24:31   12.24      44  Greg Yott                   49
    9     24:41   12.15      13  Michael Garcia              52
   10     25:29   11.77      20  Robert Rintjema             54
   11     25:43   11.66      23  Callum MacDonald             9
   12     25:43   11.66      22  Adam MacDonald              38
   13     26:00   11.53      26  Noah Niclassen              14
   14     26:02   11.52      55  Andrew McIntyre             20
   15     26:09   11.47      36  Jonathan Bradnam, Welland   33
   16     26:36   11.28      32  Jon Fortuna, St. Catharines 33
   17     26:56   11.14      16  Jerry Gibb                  60
   18     29:07   10.30      27  Andrew Niclassen            10
   19     34:22    8.73      38  Jonathan Turcotte           39
   20     36:50    8.14       6  Hans Herrmann               72
   21     38:11    7.86      31  Boaz Niclassen               6

Female

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     24:50   12.08       8  Vicky Kelly                 48
    2     26:09   11.47       7  Aria Bradnam                 7
    3     27:30   10.91      18  Belen Murch                 32
    4     28:24   10.56       9  Tammy Talbot                61
    5     29:45   10.08      28  Selah Niclassen             12
    6     29:55   10.03      11  Erin Rehus                  40
    7     30:33    9.82      33  Christine Cameron           53
    8     31:08    9.63      54  Sarah Rintjema              21
    9     34:22    8.73      53  Sophia Turcotte              8
   10     34:55    8.59      15  Patricia Bartley            65
   11     35:19    8.49      37  Laura Andres                32
   12     38:11    7.86      30  Kandace Niclassen            8
   13     39:28    7.60      10  Jackie Sullivan             41

Division: M 12&U

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     25:43   11.66      23  Callum MacDonald             9
    2     29:07   10.30      27  Andrew Niclassen            10
    3     38:11    7.86      31  Boaz Niclassen               6

Division: F 12&U

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     26:09   11.47       7  Aria Bradnam                 7
    2     29:45   10.08      28  Selah Niclassen             12
    3     34:22    8.73      53  Sophia Turcotte              8
    4     38:11    7.86      30  Kandace Niclassen            8

Division: M 13-19

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     22:21   13.42      57  Jared Banta                 15
    2     26:00   11.53      26  Noah Niclassen              14

Division: M 20-29

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     26:02   11.52      55  Andrew McIntyre             20

Division: F 20-29

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     31:08    9.63      54  Sarah Rintjema              21

Division: M 30-39

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     25:43   11.66      22  Adam MacDonald              38
    2     26:09   11.47      36  Jonathan Bradnam, Welland   33
    3     26:36   11.28      32  Jon Fortuna, St. Catharines 33
    4     34:22    8.73      38  Jonathan Turcotte           39

Division: F 30-39

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     27:30   10.91      18  Belen Murch                 32
    2     35:19    8.49      37  Laura Andres                32

Division: M 40-49

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     17:33   17.09       1  Rob Lapensee                42
    2     18:22   16.33      50  Wolfgang Guembel            41
    3     18:40   16.07      25  Ryan Niclassen              41
    4     21:17   14.09      52  Ciaran Murray               49
    5     21:26   14.00      56  Eli Banta                   41
    6     24:31   12.24      44  Greg Yott                   49

Division: F 40-49

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     24:50   12.08       8  Vicky Kelly                 48
    2     29:55   10.03      11  Erin Rehus                  40
    3     39:28    7.60      10  Jackie Sullivan             41

Division: M 50-59

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     22:47   13.16      39  Mark Savage                 57
    2     24:41   12.15      13  Michael Garcia              52
    3     25:29   11.77      20  Robert Rintjema             54

Division: F 50-59

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     30:33    9.82      33  Christine Cameron           53

Division: M 60-69

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     26:56   11.14      16  Jerry Gibb                  60

Division: F 60-69

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     28:24   10.56       9  Tammy Talbot                61
    2     34:55    8.59      15  Patricia Bartley            65

Division: M 70+

Place    Time     Speed    Bib#          Name/City          Age 
    1     36:50    8.14       6  Hans Herrmann               72

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software