October 10, 2020

Preliminary (unofficial) results, posted 2020-10-10, 10:05 AM

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     16:31             36  Jonathan Bradnam, Welland 33  M 30-39      1    M     1
    2     16:43             70  Richard Marshall          35  M 30-39      2    M     2
    3     17:28              1  Rob Lapensee              42  M 40-49      1    M     3
    4     17:45             50  Wolfgang Guembel          41  M 40-49      2    M     4
    5     18:53             25  Ryan Niclassen            41  M 40-49      3    M     5
    6     20:45             65  Ezekiel Iriatre           16  M 13-19      1    M     6
    7     22:41             48  Megan Davenport           32  F 30-39      1    F     1
    8     22:43             69  Serge Gingras             49  M 40-49      4    M     7
    9     22:48             59  Katherine Ravensdale      42  F 40-49      1    F     2
  10   23:20          55 Andrew McIntyre             20 M20-25      1  M  8
   11      23:40             13  Michael Garcia            52  M 50-59      1    M     9
   12      24:10             60  Erin Lyttle               42  F 40-49      2    F     3
   13     24:37             20  Robert Rintjema           54  M 50-59      2    M    10
   14     24:55             16  Jerry Gibb                60  M 60-69      1    M    11
   15     25:13              8  Vicky Kelly               49  F 40-49      3    F     4
   16     25:45             68  Joaquin Iriarte           14  M 13-19      2    M    12
    17   26:13               23 Callum MacDonald             9 M12&U          1  M  13
    18   26:13               22 Adam MacDonald             38 M30-39     3  M  14
   19     26:26             18  Belen Murch               32  F 30-39      2    F     5
   20     26:59             66  Karen Evers               35  F 30-39      3    F     6
   21       27:21             71  Julie Lapensee            41  F 40-49      4    F     7
   22     28:22              9  Tammy Talbot              61  F 60-69      1    F     8
   23     28:34             28  Selah Niclassen           12  F 12&U       1    F    8
   24     30:34             33  Christine Cameron         53  F 50-59      1    F    10
   25     31:28             51  Rob Brownlow              44  M 40-49      5    M    15
   26     33:05             30  Kandace Niclassen          8  F 12&U       2    F    11
   27     34:27             15  Patricia Bartley          65  F 60-69      2    F    12
   28     34:41             49  Heather Ogilvie           53  F 50-59      2    F    13
   29     35:33             37  Laura Andres              32  F 30-39      4    F    14
   30     39:10             10  Jackie Sullivan           41  F 40-49      5    F    15

Division Results

Male

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age 
    1     16:31             36  Jonathan Bradnam, Welland 33
    2     16:43             70  Richard Marshall          35
    3     17:28              1  Rob Lapensee              42
    4     17:45             50  Wolfgang Guembel          41
    5     18:53             25  Ryan Niclassen            41
    6     20:45             65  Ezekiel Iriatre           16
    7     22:43             69  Serge Gingras             49
    8     23:20             55   Andrew McIntyre                20
    9.    23:40             13  Michael Garcia            52
   10     24:37             20  Robert Rintjema           54
   11     24:55             16  Jerry Gibb                60
   12     25:45             68  Joaquin Iriarte           14
   13     26:13.            23  Callum MacDonald           9
   14     26:13             22  Adam MacDonald         38
   15      31:28             51  Rob Brownlow              44

Female

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age 
    1     22:41             48  Megan Davenport           32
    2     22:48             59  Katherine Ravensdale      42
    3     24:10             60  Erin Lyttle               42
    4     25:13              8  Vicky Kelly               49
    5     26:26             18  Belen Murch               32
    6     26:59             66  Karen Evers               35
    7     27:21             71  Julie Lapensee            41
    8     28:22              9  Tammy Talbot              61
    9     28:34             28  Selah Niclassen           12
   10     30:34             33  Christine Cameron         53
   11     33:05             30  Kandace Niclassen          8
   12     34:27             15  Patricia Bartley          65
   13     34:41             49  Heather Ogilvie           53
   14     35:33             37  Laura Andres              32
   15     39:10             10  Jackie Sullivan           41

Division: M 12&U

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age 
    1     26:13             23  Callum MacDonald           9

Division: F 12&U

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age 
    1     28:34             28  Selah Niclassen           12
    2     33:05             30  Kandace Niclassen          8

Division: M 13-19

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age 
    1     20:45             65  Ezekiel Iriatre           16
    2     25:45             68  Joaquin Iriarte           14

Division: M 20-29

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age 
    1     23:20             55 McIntyre Andrew           20

Division: M 30-39

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age 
    1     16:31             36  Jonathan Bradnam, Welland 33
    2     16:43             70  Richard Marshall          35
    3     26:13            22  Adam MacDonald        38

Division: F 30-39

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age 
    1     22:41             48  Megan Davenport           32
    2     26:26             18  Belen Murch               32
    3     26:59             66  Karen Evers               35
    4     35:33             37  Laura Andres              32

Division: M 40-49

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age 
    1     17:28              1  Rob Lapensee              42
    2     17:45             50  Wolfgang Guembel          41
    3     18:53             25  Ryan Niclassen            41
    4     22:43             69  Serge Gingras             49
    5     31:28             51  Rob Brownlow              44

Division: F 40-49

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age 
    1     22:48             59  Katherine Ravensdale      42
    2     24:10             60  Erin Lyttle               42
    3     25:13              8  Vicky Kelly               49
    4     27:21             71  Julie Lapensee            41
    5     39:10             10  Jackie Sullivan           41

Division: M 50-59

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age 
    1     23:40             13  Michael Garcia            52
    2     24:37             20  Robert Rintjema           54

Division: F 50-59

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age 
    1     30:34             33  Christine Cameron         53
    2     34:41             49  Heather Ogilvie           53

Division: M 60-69

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age 
    1     24:55             16  Jerry Gibb                60

Division: F 60-69

Place    Time     Speed    Bib#         Name/City         Age 
    1     28:22              9  Tammy Talbot              61
    2     34:27             15  Patricia Bartley          65

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software